Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Legia w europejskich pucharach: 1970-1980
Bodziach
Druga połowa lat 70. to jeden z najsłabszych okresów w historii naszego klubu, jeśli chodzi o europejskie puchary. Znacznie lepiej nasz zespół prezentował się na początku lat 70, kiedy grał we wszystkich trzech wówczas możliwych pucharach - Pucharze Mistrzów, Pucharze UEFA i Pucharze Zdobywców Pucharów.
W sezonie 70/71 przeciwnikiem Legii w pierwszej rundzie Pucharu Europy Mistrzów Krajowych był IFK Goeteborg. Mistrz Szwecji okazał się mało wymagającym rywalem dla mistrzów Polski. W Goeteborgu, po dwóch bramkach Stachurskiego oraz trafieniach Gadochy i Pieszki, wygraliśmy 4-0. Rewanż w Warszawie był więc tylko formalnością.
Z tego właśnie powodu dano odpoczął Władysławowi Grotyńskiemu, którego w bramce zastąpił Kalinowski. Choć nie zachował czystego konta, to Legia pokownie wygrała, choć już mniej przekonująco, i pewnie awansowała do drugiej rundy.
Tu przyszło nam się zmierzyć z belgijskim Standardem Liege. Pierwszy mecz rozgrywany na terenie rywala był wyrównany, ale to gospodarze kilkanaście minut przed końcem strzelili jedynego gola. Legia siłę ataku zaprezentowała dopiero dwa tygodnie później, w Warszawie. Straty udało się odrobić już po siedmiu minutach za sprawą Pieszki. Drugą bramkę dołożył w 20. minucie Żmijewski i w obecności 20 tysięcy widzów, Legia awansowała do ćwierćfinału!
W 1/4 finału rozegranej w marcu 1971 roku, legioniści mierzyli się z hiszpańskim Atletico Madryt. Hiszpanie w pierwszym meczu wykorzystali atut własnego boiska, strzelając nam jedną bramkę, nie tracąc przy tym żadnej. Wszystko miało rozstrzygnąć się w rewanżu, gdzie Legia musiała strzelić dwie bramki, aby awansować do półfinału. Niestety, choć ten cel udało się zrealizować, to obrona nie zagrała na zero i awans do dalszych gier, po zaciętej walce wywalczyli piłkarze z Madrytu. Legionistom, prowadzącym od 51 minuty 2-1, brakowało tylko jednej bramki do sukcesu. Swojej gry jednak wstydzić się nie musieli.
Zaledwie pół roku później Legia rozpoczęła kolejną przygodę z Pucharem UEFA. Na wstępie dosyć łatwo poszło ze szwajcarskim Lugano. Właśnie przeciwko temu przeciwnikowi, dwa z trzech spotkań w europejskich pucharach, w barwach Legii, rozegrał Jan Tomaszewski. W pierwszym z nich skapitulował raz - po strzale z rzutu karnego. Wcześniej Legia prowadziła jednak dwoma bramkami, a spotkanie w Szwajcarii wygrała ostatecznie 3-1, po golu Tadeusza Nowaka dwie minuty przed końcem. Publiczność w Warszawie nie obejrzała bramek i po 90 minutach spotkania angielski arbiter zakończył zawody.
W drugiej rundzie trafiliśmy na Rapid Bukareszt i również pierwszy mecz graliśmy na wyjeździe. Nie udało się jednak powtórzyć wyniku z pierwszego spotkania... Legia w Rumunii przegrała aż 4-0! Tomaszewski ustąpił miejsca w bramce Piotrowi Mowlikowi.
Chyba mało kto wierzył, że tak sporą zaliczkę Rapid mógłby roztrwonić w stolicy naszego kraju. Wiara wróciła, gdy po sześciu minutach rewanżowego spotkania Legia... prowadziła 2-0, po trafieniach Bernarda Blauta i Nowaka. Niestety, więcej razy Raducanu, broniący rumuńskiej bramki, już nie skapitulował. Wcześniej niż przed rokiem pożegnaliśmy się z Europą.
W kolejnym sezonie, dla odmiany, wystartowaliśmy w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. Los przydzielił nam islandzki Vikingur Reykjavik. Kto wtedy myślał, że jeden z meczów z Vikingurem przejdzie do historii? Otóż, po wygranej na wyjeździe 2-0, Legia przed własną publicznością wbiła przyjezdnym dziewięć bramek! Co ciekawe, wynik do przerwy wcale nie zapowiadał późniejszego pogromu. Po 45 minutach legioniści prowadzili "zaledwie" 3-0, ale w drugiej części gry gospodarze urządzili sobie ostre strzelanie. Trzy bramki na swoim koncie zapisał Pieszko, po dwie Białas i Deyna, a po jednej bramce dołożyli Stachurski i Ćmikiewicz. Tak wysoko w europejskich pucharach nasz zespół nie wygrał nigdy w historii!
Nagrodą za łatwe rozprawienie się z zespołem ze stolicy Islandii była możliwość zmierzenia się ze słynnym Milanem! Pierwszy mecz rozegrano w Warszawie. Zainteresowanie spotkaniem, mimo wczesnej pory jego rozgrywania było olbrzymie, a pojemność obiektu przy Łazienkowskiej ograniczona. Wobec tego zdecydowano się grać na stadionie X lecia, na którym zasiadło 50 tysięcy widzów, pragnących obejrzeć na własne oczy swoich ulubieńców w konfrontacji ze światowymi sławami.
Na pewno żaden z kibiców, który oglądał ten mecz na żywo, nie mógł żałować swojej decyzji. Legia grała jak równy z równym i choć jako pierwsza straciła bramkę w 74 minucie, to parę minut później Włosi stanęli jak zaczarowani! Wszystko za sprawą strzału przedniej urody, jakim popisał się Kazimierz Deyna. Wiele osób do dzisiaj twierdzi, że to najładniejsza bramka, jaką kiedykolwiek zdobył legionista. Wynik 1-1 był korzystniejszy dla Milanu, ale nasi gracze zapewniali, że nie "pękną" na San Siro. W obecności "zaledwie" 35 tysięcy widzów, już w 10 minucie gospodarze wyszli na prowadzenie. Tak jak w pierwszym pojedynku, Legia nie zamierzała odpuszczać i jeszcze przed przerwą wyrównał Jan Pieszko! Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Niestety trzy minuty przed jej zakończeniem Milan zdobył drugą bramkę i zapewnił sobie zwycięstwo i awans. Nikt z legionistów nie musiał się jednak wstydzić swojej postawy. Wręcz przeciwnie! Fani byli dumni z gry swoich ulubieńców.
Niestety w kolejnych dwóch latach nasze przygody z europucharami trwały bardzo krótko. Odpadaliśmy już w pierwszej rundzie... W PZP w meczach z PAOKiem Saloniki okazaliśmy się słabsi o jedną bramkę, choć nawet gdyby w drugim meczu Paridis nie pokonał Mowlika, do dalszych gier awansowaliby Grecy - dzięki bramce strzelonej na wyjeździe.
Rok później naszymi pogromcali okazali się Francuzi z Nantes. Wynik pierwszego meczu był dla nas bardzo korzystny. 2-2. Lecz mogło być jeszcze lepiej, bowiem to Legia prowadziła już 2-0, a przewagę roztrwoniła w ciągu zaledwie 120 sekund. Najpierw Lesław Ćmikiewicz samobójczym uderzeniem zmylił Mowlika, a następnie Francuzi skutecznie egzekwowali "jedenastkę". W rewanżu przed własną publicznością Legia nie potrafiła utrzymać korzystnego dla niej bezbramkowego remisu. Decydujący cios zadał w 65 minucie Merigot. On zadecydował, że nasza przygoda z pucharami (tym razem UEFA) zakończyła się wyjątkowo wcześnie - już w pierwszej rundzie.
Sezon 1970/71
16.09.1970 I runda Pucharu Mistrzów IFK Goeteborg 0-4 Legia
Bramki: Gadocha 45', Pieszko 52', Stachurski 82', 87'.
IFK: Bertilsson, Feldt, Engstroem, Eriksson, D. Niklasson, Carlsson, Svensson, Eklund, Almqvist (Nilsson), Oskarsson.
Legia: Grotyński, Stachurski, Niedziółka, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, B. Blaut, Pieszko, Małkiewicz, Gadocha.
Sędzia: O'Neill (Irlandia Płn.)
Widzów: 3.000
30.09.1970 I runda Pucharu Mistrzów Legia 2-1 IFK Goeteborg
Bramki: Deyna 36', Gadocha 37' - Almqvist 26'
Legia: Kalinowski, Stachurski, Zygmunt, Niedziółka, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, B. Blaut, Pieszko, Małkiewicz, Gadocha
IFK: Bertilsson, Feldt, Eriksson, Engstroem, D. Niklasson, G. Niklasson, Svensson, Nilsson, Eklund, Almqvist, Oskarsson
Sędzia: Wamwakopoulos (Grecja)
Widzów: 10.000
21.10.1970 II runda Pucharu Mistrzów Standard Liege 1-0 Legia
Bramka: Pilot 77'
Standard: Piot, Beurlet, Dewalque, Jech, Thissen (Dolmans), Van Moer, Pilot, Cvetler, Semmeling, Depireux, Takac
Legia: Grotyński, Stachurski, Niedziółka, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, B. Blaut, Pieszko, Małkiewicz, Gadocha
Sędzia: Gugulović (Jugosławia)
Widzów: 30.000
04.11.1970 II runda Pucharu Mistrzów Legia 2-0 Standard Liege
Bramki: Pieszko 7', Żmijewski 20'
Legia: Grotyński, Stachurski, Niedziółka, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz (Małkiewicz), Deyna, B. Blaut, Żmijewski, Pieszko, Gadocha
Standard: Piot, Beurlet, Dewalque, Jech, Thissen, Pilot, Van Moer, Cvetler (Henrotay), Depireux, Kostedde, Takac
Sędzia: Ortiz de Mendebil (Hiszpania)
Widzów: 20.000
10.03.1971 1/4 finału Pucharu Mistrzów Atletico Madryt 1-0 Legia
Bramka: Adelardo 21'
Atletico: Rodri, Melo, Calleja, Adelardo, Jayo, Iglesias (Overejo), Ufarte, Luis, Garate, Irureta (Orozco), Alberto
Legia: Grotyński, Stachurski, Niedziółka, Zygmunt, Trzaskowski, B. Blaut, Ćmikiewicz, Deyna, Żmijewski (Małkiewicz), Nowak, Gadocha
Sędzia: Marschall (Austria)
Widzów: 30.000
24.03.1971 1/4 finału Pucharu Mistrzów Legia 2-1 Atletico Madryt
Bramki: Pieszko 25', Stachurski 51' - Salcedo 12'
Legia: Grotyński, Stachurski, Niedziółka, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz (Małkiewicz), Deyna, B. Blaut, Żmijewski (Nowak), Pieszko, Gadocha.
Atletico: Rodri, Melo, Calleja, Iglesias, Ovejero, Eusebio, Luis, Adelardo, Ufarte, Irureta (Capon), Orozco (Salcedo)
Sędzia: Taylor (Anglia)
Widzów: 25.000
Sezon 1971/72
15.09.1971 I runda Pucharu UEFA FC Lugano 1-3 Legia
Bramki: Luttrop 83'-k. - Ćmikiewicz 20, Stachurski 61', Nowak 88'
Lugano: Negri, Lanfranconi, Cadlini, Coduri, Berset, Brenna, Signorelli, Luttrop, Riehn, Schiacchi, Pellegrini
Legia: Tomaszewski, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, B. Blaut, Nowak, Brychczy (Cypka), Gadocha
Sędzia: Riegg (RFN)
Widzów: 3.000
29.09.1971 I runda Pucharu UEFA Legia 0-0 FC Lugano
Legia: Tomaszewski, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, B. Blaut, Nowak (Niedziółka), Brychczy (Cypka), Gadocha
Lugano: Prosperi, Boffi, Coduri, Cadlini (Riehn), Berset, Signorelli (Lanfranconi), Hansen, Luttrop, Brenna, Schiacchi, Pellegrini
Sędzia: Burtenshaw (Anglia)
Widzów: 10.000
19.10.1971 II runda Pucharu UEFA Rapid Bukareszt 4-0 Legia
Bramki: Ene 23', 28', Neagu 29', 71'
Rapid: Raducanu, Pop, Lupescu, Boc, Codrea, Dinu, Dumitru, Nasturescu, Ene, Neagu, Angelescu (Codreanu)
Legia: Tomaszewski (Mowlik), Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Cypka, Korzeniowski, Deyna, B. Blaut, Brychczy, Gadocha
Sędzia: Krnavek (CSRS)
Widzów: 15.000
03.11.1971 II runda Pucharu UEFA Legia 2-0 Rapid Bukareszt
Bramki: Nowak 2', B. Blaut 6'
Legia: Mowlik, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, B. Blaut, Deyna, Nowak, Brychczy, Cypka
Rapid: Raducanu, Pop, Lupescu, Boc, Codrea, Dinu, Dumitru, Nasturescu (Musat), Ene, Neagu, Codreanu
Sędzia: Emsberger (Węgry)
Widzów: 12.000
Sezon 1972/73
13.09.1972 I runda PZP Vikingur Reykjavik 0-2 Legia
Bramki: Białas 60', Balcerzak 62'
Vikingur: D. Olafsson, S. Olafsson, Thordvalsson, B. Gunnarsson, Biorevinson, Leifsson, G. Gunnarsson, Bardarsson, Thorsteinsson (Haldersson), Kristjansson (Porsteisson), Petursson
Legia: Mowlik, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Balcerzak, Pieszko, B. Blaut, Nowak, Białas, Cypka
Sędzia: McKenzie (Szkocja)
Widzów: 10.000
27.09.1972 I runda PZP Legia 9-0 Vikingur Reykjavik
Bramki: Białas 6', 44', Pieszko 17', 47', 67', Stachurski 46', Deyna 60', 85'-k., Ćmikiewicz 84'
Legia: Surlit, Stachurski, Niedziółka, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, Pieszko, Nowak, Białas, Gadocha (Cypka)
Vikingur: D. Olafsson, Thomasson, B. Gunnarsson, Biorevinsson, Thorvaldsson, S. Olafsson, Jonasson, Kristjansson, Leifsson, Petursson (Porstelsson), Thorsteinsson (Haldersson)
Sędzia: Kazakow (ZSRR)
Widzów: 7.000
25.10.1972 II runda PZP Legia 1-1 AC Milan
Bramki: Deyna 78' - Golim 74'
Legia: Mowlik, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, Pieszko, Nowak, Białas, Gadocha
Milan: Belli, Anquilletti, Schnellinger, Rosato (Zignoli), Sabadini, Benetti, Rivera, Biasiolo, Bigon, Prati, Magherini, Golin
Sędzia: Michas (Grecja)
Widzów: 50.000
08.11.1972 II runda PZP AC Milan d. 2-1 Legia
Bramki: Zignoli 10', Chiarugi 117' - Pieszko 44'
Milan: Belli, Anquilletti (Turone), Schnellinger, Zignoli, Dolci (Biasiolo), Rosato, Rivera, Benetti, Bigon, Prati, Chiarugi
Legia: Mowlik, Stachurski, Z. Blaut, Zygmunt, Trzaskowski, Ćmikiewicz, Deyna, Pieszko (Białas), B. Blaut, Nowak, Gadocha
Sędzia: Tschenscher (RFN)
Widzów: 35.000
Sezon 1973/74
19.09.1973 I runda PZP Legia 1-1 PAOK Saloniki
Bramki: Pieszko 56' - Terzanidis 47'
Legia: Mowlik, Topolski, Niedziółka, Zygmunt, Samek, Ćmikiewicz, Deyna, Pieszko, Nowak (Stawiszyński), Dąbrowski, Gadocha
PAOK: Stefan, Gunaris, Fukukidis, Pellios, Josifidis, Serafis, Apostolidis, Lazos, Paridis, Aslanidis
Sędzia: Buzek (Austria)
Widzów: 20.000
03.10.1973 I runda PZP PAOK Saloniki 1-0 Legia
Bramka: Paridis 77'
PAOK: Stefan, Gunaris, Fukukidis, Pellios, Josifidis, Terzanidis, Sarafis, Apostolidis, Lezos, Paridis, Aslanidis
Legia: Mowlik, Topolski, Niedziółka, Zygmunt, Samek, Pacocha, Deyna, Ćmikiewicz, Pieszko, Białas, Gadocha
Sędzia: Limona (Rumunia)
Widzów: 45.000
Sezon 1974/75
19.09.1974 I runda Pucharu UEFA FC Nantes 2-2 Legia
Bramki: Ćmikiewicz 67'-sam., Michel 68'-k. - Białas 18', Pieszko 50'
Nantes: Bertrand, Demanes, Desnoueix, Bargas, Rio, De Michele, Michel, Sahnoun, Vendrely, Curioni, Rampilon, Amisse
Legia: Mowlik, Topolski, Niedziółka, Ćmikiewicz, Cypka (77' Jagiełło), Białas, Tumiński, Deyna, Pieszko, Nowak, Dąbrowski
Sędzia: Baltazar (Portugalia)
Widzów: 20.000
03.10.1974 I runda Pucharu UEFA Legia 0-1 FC Nantes
Bramka: Merigot 65'
Legia: Mowlik, Topolski, Niedziółka, Ćmikiewicz, Tumiński, Białas, Deyna, Pieszko (75' Pacocha), Nowak, Dąbrowski (68' Kwapisz), Gadocha
Nantes: Bertrand, Demanes, Desnoueix, Bargas, Rio, Bossis, Pech, Marigot, Michel, Rampillon, Curioni, Amisse
Sędzia: Haagen (Norwegia)
Widzów: 20.000
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!