Transparent na Żylecie wywieszony na derbach z 2003 roku - fot. Legia LIVE!
Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Derby bez historii?
Bodziach, źródło: własne
Gospodarzem 41. derbów Warszawy byli oficjalnie poloniści. Jednak spotkanie 24 sierpnia 2003 rozegrane zostało przy Łazienkowskiej. Stadion na Konwiktorskiej nie spełniał wówczas wymogów PZPN. To właśnie stało się powodem docinek legionistów. "Bez honoru, bez kibiców, bez boiska. Dzisiaj szmato w łaskę przyszłaś!!!" - transparent tej treści wywieszono na płocie Żylety. Minęło 5 lat i klub z Konwiktorskiej swoje boisko już ma. Nie ma natomiast... historii. To znaczy ma, ale tę przejętą od Dyskobolii Grodzisk. "Polonia Warszawa, w którą przeistoczył się przed sezonem Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp., będzie kontynuować tradycję wielkopolskiego klubu" - mówi wiceprezes PZPN Eugeniusz Kolator. Czy zatem piątkowe spotkanie można w ogóle uznawać za derby stolicy?
No właśnie. Choć oficjalnie siedzibą Polonii jest Warszawa, to większość legionistów klub z Muranowa nazywa z przekąsem "Dysko-Polo". Wszystko za sprawą papierowego awansu do ekstraklasy. Piłkarze "Czarnych Koszul" nie mogli awansować do najwyższej ligi na boisku, więc ich prezes odkupił miejsce od Zbigniewa Drzymały. Tego samego, który trochę wcześniej swój "wóz" próbował zakotwiczyć w innych miastach. Najpierw miał być Wrocław (ze względu na kibiców Śląska zrezygnował nawet z występów w europejskich pucharach - to dlatego Lech gra w Pucharze UEFA), później Szczecin. Fani Pogoni unieśli się jednak honorem i nie chcieli przyjmować ekstraklasy na podanej przez Drzymałę na tacy. Na Muranowie tymczasem z powodu "awansu", a właściwie podpisania koniecznych dokumentów, rozpoczęła się fiesta.
Wróćmy jednak do historii klubu z Konwiktorskiej. To właśnie jego kibice, działacze, a także dziennikarze sympatyzujący z tym klubem, na każdym kroku próbowali wpłynąć na historię... Legii. Doszukiwano się więc faktów, które rzekomo miały mieć wpływ na skrócenie historii klubu z Łazienkowskiej. Próbowano dowieść, że Legia powstała nie w 1916, a po 1920 roku. Co ciekawe jednocześnie... własną historię wydłużano. Choć przez kilkadziesiąt lat za rok założenia klubu uznawano rok 1915, w końcu zmieniono go na 1911, doszukując się korzeni KSP w Warszawskim Kole Sportowym.
Piątkowy rywal Legii może się jednak pochwalić jedynie historią sięgającą "ledwie" 30 kwietnia 1922 roku. Wtedy bowiem założono KS Dyskobolię w Grodzisku Wielkopolskim i to właśnie tradycje tego klubu przejął klub występujący w ekstraklasie pod nazwą Polonia Warszawa. Spółka akcyjna swoją siedzibę przeniosła do stolicy, zmieniła nazwę, ale historii już nie. Pozostała tym samym podmiotem. Czy w związku z tym piątkowe spotkanie można nazywać derbami stolicy?
"Kontynuatorem sukcesów starej Polonii jest zespół, który w nowym sezonie będzie występował w IV lidze" - stwierdził Kolator na łamach Życia Warszawy.
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!