Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Historia stadionu Legii: 1924-25
Bodziach
Obecnie trwa budowa stadionu przy Łazienkowskiej, który pomieści ponad 31 tysięcy widzów (pojemność będzie się zmieniała w zależności od rozgrywek). 84 lata temu w planach była budowa trybun na... 600 miejsc siedzących. O ile obecnie prace idą pełną parą, przed wojną nie brakowało komplikacji i opóźnień. Legii w końcu groziło odebranie prawa pierwszeństwa do boiska, które w 1922 roku dało jej Ministerstwo Spraw Wojskowych. Zachęcamy do lektury drugiej części historii stadionu Legii.
(...)
Mimo wielu trudności zarząd Legii w 1924 roku kontynuował pracę nad budową stadionu. "Polska Zbrojna" z 27 lipca 1924 roku pisała: "Ministerstwo Spraw Wojskowych przyznało Legii subwencję 70 000 złotych na budowę stadionu (boisk, bieżni i trybun). Do zawiadywania tym funduszem została wyłoniona specjalna komisja. W jej skład weszli rotmistrz Mryc (III Oddział Sztabu Głównego), kapitan Weinreb (Szef. Admin.), kapitan Loth (III Oddział Sztabu Głównego), kapitan Wanicki (Szef Inż. i Sap. DOK I), major Ziemski (36 pułk piechoty) i kapitan Kasztelewicz (Legia)".
"Polska Zbrojna" (2 kwietnia 1925): "Prace nad nowym boiskiem, które będzie się mieściło w tyle za obecnym, powierzono firmie Röhr, która ukończy pracę z końcem czerwca. Boisko będzie otoczone bieżnią długości około 500 m i 8 m szeroką. Klub projektuje budowę nowych trybun na 600 miejsc siedzących z dwiema lożami".
Znacznie mniej pozytywne wieści opublikował półtora miesiąca później Przegląd Sportowy. W numerze nr 20/25 z 15 maja 1925 rok pisano: "WKS Legia utraci niebawem dotychczasowe boisko, gdyż w ciągu paru lat administrowania oddanym mu na zasadzie specjalnej umowy z DOK nr 1 terenem nie posunęła prac ani o jeden krok. Obecnie DOK nr 1 zrezygnowało już z dalszej współpracy z Legią i samo przystępuje do zmiany wymienionego terenu na reprezentacyjny Stadion Wojska. Oto są skutki lekkomyślności naszych klubów sportowych".
Informacje podawane przez Przegląd Sportowy potwierdzała "Polska Zbrojna" z 31 maja 1925 roku. "W związku ze sprawą przejęcia boiska WKS Legia przez DOK nr1 ajencja Centrosport donosi: Ponieważ tereny zajmowane obecnie przez WKS Legia mają służyć w przyszłości na pomieszczenia CIWF i centralny stadion Wojska Polskiego, dzierżawa tych terenów została wymówiona i administracja nimi powierzona została aż do odwołania DOK nr1. Legia ma zastrzeżone boisko i korty na zawody i treningi przez cały rok" - pisano na jej łamach.
"Polska Zbrojna" z 19 listopada 1925 zamieściła oświadczenie zarządu Legii. Oto ono: "Rozkaz p. Ministra uregulował zasadniczo sprawę Stadionu, w ten sposób, że wszelkie pierwszeństwa w sprawach tego boiska zastrzegł dla Legii. Legia na wiosnę obchodzi jubileusz dziesięciolecia. (...) Legia z zastrzeżonego jej przez p. Ministra prawa pierwszeństwa nie zamierza zrezygnować".
Pod koniec listopada 1925 roku DOK nr1 wydało zarządzenie, stanowiące o podziale terenu przeznaczonego na Stadion Wojskowy na dwie części. Jedna przeznaczona miała być pod boiska sportowe i bieżnie, a druga na teren hippiczny. Opracowanie planów budowy torów hippicznych powierzono pułkownikowi Zahorskiemu.
A już za tydzień przeczytacie o tym, jak Legię z Łazienkowskiej próbował "wygryźć"... Klub Sportowy Lechia.
CDN
P.S. Jeśli macie w swoich zbiorach stare zdjęcia stadionu Legii - wyślijcie je na adres redakcji, a bardzo chętnie wykorzystamy je przy kolejnych częściach historii stadionu Legii.
Historia stadionu Legii: 1917-1922
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!