Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Krakusi odrobili zadanie i są coraz bliżej Euro 2012
źródło: Polska the Times
13 maja w Bukareszcie Komitet Wykonawczy UEFA ma wybrać miasta, w których odbędą się piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. W Polsce nie brakuje opinii, że odbierzemy Ukrainie część turnieju i będziemy gościć Euro nawet na sześciu stadionach.
Czy naprawdę jesteśmy aż takimi prymusami? Dzisiaj kolejny odcinek naszego raportu. Tym razem oceniamy Kraków, który jeszcze niedawno był tylko miastem alternatywnym, a teraz znajduje się w ścisłej czołówce miast ubiegających się o organizację Euro 2012.
Stadion
Prace na stadionie Wisły są mocno zaawansowane. W tej chwili gotowe są już dwie trybuny za bramkami, skąd kibice mogą już śledzić zmagania mistrzów Polski. W szybkim tempie powstaje również trybuna wschodnia, która zostanie oddana do użytku z końcem obecnego roku.
W maju rozpocznie się wyburzanie trybuny zachodniej, w miejsce której powstanie piętrowa konstrukcja. Cały Stadion im. Henryka Reymana będzie gotowy w czerwcu 2010 roku. Krakowski obiekt będzie mógł pomieścić 33 tysiące widzów. Nad tym, żeby projekt spełniał wszystkie wymogi stawiane dla tego typu obiektów przez UEFA i FIFA, czuwa wynajęta przez miasto specjalistyczna firma holenderska.
Stan na kwiecień 2009 (według tzw. Master Planu, który można podglądać na stronie www.pl2012.pl): w terminie.
Hotele
Kraków ma najlepszą po Warszawie bazę hotelową spośród polskich miast i w tym względzie nie ma najmniejszego zagrożenia, że nie spełni wymogów. Aby stało się to faktem, potrzeba niewiele, bo jedynie 80 pokoi o wysokim standardzie. Już teraz pod Wawelem jest jednak sześć hoteli najwyższej klasy, a do 2011 roku nowe wybudują Hilton i Gromada. Nie ma natomiast żadnego problemu z bazą hotelową o średnim i niskim standardzie. W tym segmencie już dzisiaj Kraków byłby gotowy na przyjęcie kibiców na Euro 2012.
Stan na dziś: hoteli na pewno wystarczy, ale jest problem taki sam jak w innych miastach. Na razie część hoteli nie chce podpisać umów z firmą TUI, która jest tzw. touroperatorem z ramienia UEFA. Rozmowy w tej sprawie trwają i mają zakończyć się do końca kwietnia.
Transport
Sytuacja w tym segmencie jest dobra. Co prawda nie ma szans na trasę balicką, która miała łączyć podkrakowskie lotnisko z al. Armii Krajowej, ale i tak Kraków ma dość dobre połączenie z lotniskiem, choćby kolejowe z centrum miasta. W tej chwili można wsiąść do pociągu w Balicach, który dowozi pasażerów do Dworca Głównego, czyli do samego centrum miasta.
Z zadań drogowych związanych z Euro 2012 większość inwestycji przebiega planowo. W jednym przypadku jest nawet lepiej, niż początkowo zakładano, bowiem wszystko wskazuje na to, że rozbudowa skrzyżowania ul. Conrada, Radzikowskiego, Armii Krajowej i Jasnogórskiej zostanie wykonana przed terminem. To bardzo istotne skrzyżowanie, bowiem można się z niego dostać bezpośrednio na stadion Wisły, który ma być areną mistrzostw Europy.
Ulice wokół Stadionu im. Henryka Reymana również mają być przebudowane. Mowa przede wszystkim o poszerzeniu ul. Władysława Reymonta, przy której znajduje się stadion. Obecnie ulica ta ma tylko po jednym pasie ruchu w każdą stronę i przed meczami Wisły mocno się korkuje. Do czasu mistrzostw Europy ma się to zmienić i ruch będzie prowadzony po dwóch pasach w każdą stronę, co powinno rozwiązać sprawę.
Jedynym problemem w tej chwili są w Krakowie parkingi podziemne czy raczej ich brak. W Master Planie tylko one nie mają koloru zielonego, czyli że ich budowa jest opóźniona. Źle sytuacja wygląda szczególnie w przypadku parkingu przy al. Focha, krytycznie przy al. Mickiewicza. Jest duże prawdopodobieństwo, że parkingi te nie powstaną w terminie. Miasto ma w tym względzie nieco związane ręce, bowiem parkingi mają powstać na mocy umów z operatorami, a rozmowy z nimi ślimaczą się w tej chwili mocno.
W Krakowie jednak nie martwią się przesadnie tą sprawą, ponieważ parkingi - choć potrzebne - nie są najważniejszą inwestycją związaną z mistrzostwami Europy. Nie można bowiem zapominać, że stadion Wisły umiejscowiony jest w ścisłym centrum miasta, co oznacza, że dojście do niego jest łatwe, raptem 20 minut piechotą z Rynku Głównego.
Pamiętać też trzeba, że parkingi podziemne będą budowane przy samym stadionie, a miejsce na nich znajdzie ok. 4 tysiące aut.
W Krakowie systematycznie poprawiana jest również komunikacja miejska. Między innymi kilka miesięcy temu ruszył tzw. szybki tramwaj, który połączył południową część miasta z północną. W tym wypadku to jeszcze nie koniec, bowiem linie szybkiego tramwaju będą w najbliższym czasie rozbudowywane.
Nowe linie tramwajowe połączyć mają również północe osiedla Nowej Huty z centrum miasta.
Ruch w centrum miasta zostanie rozładowany przed Euro również domknięciem kolejnego odcinka obwodnicy, która połączy wyjazd z autostrady z Katowic z drogą na Olkusz, a następnie Warszawę.
Dla realizacji zdecydowanej większości krakowskich inwestycji drogowo-transportowych nie ma zagrożenia. W Master Planie jedynie parkingi podziemne przy al. Focha i al. Mickiewicza zaznaczone są kolorami pomarańczowym i czerwonym, co stawia pod znakiem zapytania realizację tych inwestycji.
Lotnisko
Kraków nie ma problemów z lotniskiem. Balice to przecież już teraz drugi po Okęciu port lotniczy w Polsce, a pamiętać trzeba, że niedaleko są również Pyrzowice, które śmiało mogą być uwzględniane przy obsłudze lotniczej Krakowa.
W Balicach inwestycje przebiegają w tej chwili planowo. Rozbudowywany jest wielopoziomowy parking, na którym miejsce znajdzie blisko 900 aut.
Rozbudowany ma zostać również terminal pasażerski, który zwiększy przepustowość lotniska. Co prawda na razie ta inwestycja nie ruszyła, ale władze lotniska zapewniają, że przetarg na rozbudowę terminalu zostanie rozpisany jeszcze w tym półroczu.
W planach są również inne inwestycje na lotnisku. Przebudowany ma być wewnętrzny układ komunikacyjny portu wraz z nowym przystankiem kolejowym. Rozbudowane mają być również: droga kołowania z płaszczyzny postojowej w północno-wschodniej części lotniska, zachodnia droga szybkiego zejścia, drogi kołowania Alfa i Golf. Przy samym lotnisku ma stanąć w niedalekiej przyszłości również hotel.
Master Plan, stan na kwiecień 2009: W tej chwili nie ma żadnych opóźnień przy inwestycjach związanych z rozbudową infrastruktury lotniska w podkrakowskich Balicach. Wszystko wskazuje na to, że będzie ono w pełni gotowe na przyjęcie pasażerów podczas mistrzostw Europy w 2012 roku.
przeczytaj więcej o: Euro 2012
Więcej informacji o reprezentacji Polski w dziale - Biało-czerwona LL!
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!