Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Środa, 7 października 2009 r. godz. 15:43

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Wmurowano akt erekcyjny Stadionu Narodowego

źródło: PAP

W środę w południe, dokładnie rok po rozpoczęciu prac rozbiórkowych byłego Stadionu Dziesięciolecia, na terenie budowy wmurowany został akt erekcyjny Stadionu Narodowego w Warszawie. Na 976 dni przed meczem otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy 2012 gotowe i pokryte stropami są już dwie kondygnacje stadionu i dwie ponad 30-metrowe klatki schodowe.

Zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytkowania zaplanowano na maj 2011 roku, rok przez rozpoczęciem Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

- W 2008 roku, kiedy przystępowaliśmy do realizacji projektu, UEFA powątpiewała w możliwość terminowego zakończenia budowy - przypomniał Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu, które pełni rolę inwestora zastępczego. - Rok później w raporcie UEFA mogliśmy już przeczytać, że prace postępują zgodnie z harmonogramem i nie ma wątpliwości, że stadion będzie gotowy na czas.

Kapler podkreślił ogromne zaangażowanie konsorcjum prowadzącego budowę i jego pracowników, którzy zresztą licznie uczestniczyli w uroczystości.

Prace na terenie stadionu rozpoczęły się 7 października 2008 roku, kiedy to przystąpiono do pierwszego etapu - rozbiórki Stadionu Dziesięciolecia, wywiezienia z terenu tysięcy ton gruzu i palowania terenu. W maju 2009 roku Narodowe Centrum Sportu podpisało umowę na realizację drugiego etapu ze zwycięzcą przetargu - konsorcjum Alpine, Hydrobudowa, PBG SA. W czerwcu wykonawca rozpoczął roboty fundamentowe na całej, podzielonej na sześć sekcji niecce stadionu.

- Stadion Narodowy, którego budowa postępuje w imponującym tempie, jest symbolem projektu Euro 2012 - podkreślił reprezentujący na uroczystości ministerstwo sportu sekretarz stanu w MSiT Adam Giersz. - Jego budowa pokazuje, że potrafimy realizować wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Ekumenicznej uroczystości poświęcenia aktu przewodniczył prymas Polski kadynał Józef Glemp w towarzystwie duchownych reprezentujących inne polskie kościoły i gminy wyznaniowe. Treść aktu, który zawiera krótką historię stadionu i najważniejsze fakty z okresu budowy, przeczytał znany aktor Krzysztof Kolberger. Pod dokumentem podpisy złożyli prymas Józef Glemp, Adam Giersz, Rafał Kapler, prezes PZPN Grzegorz Lato, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowski a także przedstawiciele projektanta i wykonawcy Stadionu Narodowego.

Akt erekcyjny, umieszczony w metalowej tubie, trafił do specjalnej, przezroczystej skrzyni wraz z symbolicznym kamieniem węgielnym - fragmentem z kamiennej konstrukcji historycznego Stadionu Dziesięciolecia. Obok dokumentu w zamurowanej w fundamentach budowli skrzyni znalazły się flagi - narodowa i miasta Warszawy, współczesne monety, album z historycznymi fotografiami Stadionu Dziesięciolecia, a także środowe wydania dzienników ogólnopolskich i terenowych.

Nowy stadion powstaje w niecce wyburzonego w 2008 roku obiektu oficjalnie noszącego nazwę Stadionu Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1955 roku, po 11 miesiącach budowy. Stadion miał oficjalnie 71 tysięcy miejsc, ale podczas największych imprez, w tym zawodów sportowych, na trybunach mieściło się 100 tysięcy osób. Do końca lat siedemdziesiątych Stadion X-lecia był reprezentacyjnym obiektem stolicy.

Stadion Narodowy, mający pomieścić 55 tysięcy widzów, jest budowany przez niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH, Alpine Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA oraz PBG SA. Stadion będzie miał dwa pierścienie trybun: dolne i górne. Pod trybunami powstaną restauracje, sale wystawowe i konferencyjne, biura, muzeum sportu. Murawa boiska zostanie położona na żelbetowej płycie umieszczonej ponad 8 m wyżej niż dawna płyta stadionowa. Pod nią powstanie dwupoziomowy podziemny parking. Unikatowym rozwiązaniem będzie ruchomy dach stadionu, zawieszony na stalowych linach, ze stalową, zwisającą pośrodku, iglicą. Fasada budowli nawiązywać będzie do polskich barw narodowych, przypominając falującą biało-czerwoną flagę. Obiekt zaprojektowało konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., GMP International GmbH oraz SBP GMBH.

Podczas finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy na nowym Stadionie Narodowym ma się odbyć między innymi mecz otwarcia, jeden z ćwierćfinałów i jeden z półfinałów.


przeczytaj więcej o:

Więcej informacji o reprezentacji Polski w dziale - Biało-czerwona LL!


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!