Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Stadion: Rok od rozpoczęcia budowy
Bodziach
14 listopada ubiegłego roku odbyło się spotkanie Legii ze Śląskiem Wrocław, w czasie którego "żegnano" słynną trybunę odkrytą - Żyletę. Można powiedzieć, że to właśnie fani z Łazienkowskiej rozpoczęli budowę nowego stadionu od rozbiórki krzesełek z historycznej trybuny. Jak przyznał później kierownik budowy, budowlańcom oszczędziło to czasu. Pierwsze koparki na stadion wjechały dokładnie rok temu - 17 listopada 2008 r.
Przez pierwsze dni na Łazienkowską zwożono sprzęt do budowy oraz kontenery, które ustawiono wzdłuż kanałku Piaseczyńskiego. W nich znajdowały się pomieszczenia dla pracowników Mostostalu.
Prace na terenie stadionu rozpoczęto od demontażu krzesełek w sektorze gości oraz wyburzenia starego budynku klubowego, który był wykorzystywany przez parędziesiąt lat. Tam przed laty znajdowały się pokoje prezesa Legii oraz szatnie zawodników. Później natomiast składowano w nim atrybuty kibicowskie - sektorówki, flagi i inne elementy oprawy. Wyburzanie starego budynku trwało zaledwie kilka dni i już 25 listopada nie było po nim śladu.
W pierwszych dniach rozpoczęto także wyburzanie Żylety - barierek pomiędzy sektorami oraz gruzu z trybuny, która przez lata służyła najbardziej fanatycznym kibicom Legii. Wywożenie ziemi z tej trybuny trwało dobrych kilka tygodni. Na początku grudnia plac budowy, a właściwie rozbiórki odwiedzili zawodnicy oraz media. Następnie rozpoczęto wywożenie ziemi z łuku od strony ulicy Łazienkowskiej.
W grudniu zeszłego roku zdemontowana została tablica świetlna oraz rozpoczęto zdejmować lampy oświetleniowe z jupiterów. Rozpoczęto od tego znajdującego się pomiędzy dawnym sektorem gości a trybuną Krytą. Nie było już wówczas śladu po trybunach za obiema bramkami, a do "wyrównania" pozostała jedynie dawna "Żyleta". Rozpoczęto także stawianie ogrodzenia placu budowy. W drugiej połowie grudnia demontowano już maszty oświetleniowe, a teren wokół placu budowy był już prawie ogrodzony. Pomiędzy łukiem od strony kanałku i trybuną Krytą rozpoczęto budowę zbiornika do odprowadzania wody. Wysokie zwały gruzu znajdowały się na terenie dawnych basenów.
Od strony ulicy Łazienkowskiej utwardzono drogę, po której poruszać się miały ciężarówki i inne pojazdy budowy. Tuż przed Wigilią wylane zostały fundamenty pod pierwszy tymczasowy maszt oświetleniowy. Nie było już wówczas śladu po dwóch jupiterach - od strony Krytej. Naprzeciwko bramy wjazdowej na stadion rozkopano teren, gdzie prowadzono prace energetyczne.
Na początku 2009 roku rozkopano część chodnika od strony ulicy Łazienkowskiej. Tam pracownicy firmy Elektropaks umieszczali rury, którymi prowadzone miały być przewody do nowego stadionu. Od strony Łazienkowskiej poszerzono teren budowy w stronę ulicy. Powstała także specjalna konstrukcja na terenie boisk bocznych, gdzie wkrótce przeniesiono sklepik klubowy (wcześniej znajdujący się z lewej strony wejścia głównego na stadion). Następnie pracowano nad budową kolejnego zbiornika retencyjnego oraz wykopano doły pod fundamenty nowych trybun.
Pod koniec stycznia na Łazienkowskiej zmontowano wielki dźwig, który służył m.in. do stawiania słupów pod konstrukcję nowych trybun. Na stadion przyjechały już wtedy tymczasowe maszty oświetleniowe. Wyburzono także kasy biletowe na wysokości odkrytej i Krytej.
Tymczasowe maszty zaczęto stawiać na początku lutego. W pierwszej kolejności ustawiono tylko dwa maszty - po obu stronach dawnej Żylety. Na masztach zamontowano specjalne lampy, które oświetlały plac budowy, dzięki czemu prace od tego czasu mogły być prowadzone 24 godziny na dobę. W kolejnych dniach na placu budowy pojawiły się dwa kolejne żurawie. Rozwiązano także problem z trafostacją, znajdującą się przy płocie od strony Torwaru. RWE Polska wyraził zgodę na rozbiórkę i w ciągu kilku dni budynek przestał istnieć.
Przed pierwszym spotkaniem rundy wiosennej sezonu 2008/09 KP Legia musiał zapewnić drogę ewakuacyjną. Tę poprowadzono od boiska do ulicy Łazienkowskiej. Na terenie budowy pojawił się również czwarty wysoki dźwig (na terenie dawnej "Żylety", od strony ul. Łazienkowskiej). Podobnie jak w przypadku pozostałych, najpierw żuraw był składany z części. Na terenie dawnej "Żylety" powstawał trzeci zbiornik retencyjny. Słupy pod konstrukcję trybun zaczęto łączyć ścianami, a także prowadzono prace zbrojeniowe.
Prace prowadzono na wszystkich trzech trybunach. Jeszcze w marcu na trybunie wschodniej i południowej rozpoczęto roboty na trzecim poziomie garaży. Na przełomie marca i kwietnia stawiano olbrzymi dźwig, który służył następnie do montażu trybun. Ze względu na ciężary jakie miał przewozić, utwardzano drogi, po których miał się poruszać. Pierwsze elementy trybun zamontowano jeszcze w pierwszej połowie kwietnia. Rygle rozpoczęto nakładać na trybunie południowej. Po drugiej stronie stadionu pracowano przy narożniku pomiędzy łukiem a Krytą, gdzie powstawały pomieszczenia, które służyć będą pracownikom klubu.
Gdy zakończono ryglowanie trybuny południowej, rygle nakładano także na kolejnych dwóch trybunach. Następnie rozpoczęto nakładanie belek stopnicowych. Za trybuną wschodnią stawiano namioty, w których łączono elementy do podtrzymywania dachu - tzw. dźwigary dachowe. Na trybunie wschodniej pomiędzy ryglami zaczęto stawiać rusztowania. Te następnie ustawiono także na pozostałych trybunach, a rusztowania służyły do "zamknięcia" stadionu od góry. W najwyższym punkcie trybuny zostały połączone. Do tego konieczne było wylanie sporych ilości betonu pomiędzy szalunkami. Beton wylewano także na najniższym poziomie trybuny południowej. W części stadionu od strony kortów rozpoczęto prace przy wejściu kibiców na trybunę południową. Pół roku po rozpoczęciu budowy na Legii odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierownika budowy, Henryka Przybysza.
W czerwcu natomiast ruszyły prace na terenie boisk bocznych. Rozpoczęto od niszczenia betonu od strony ulicy Myśliwieckiej oraz płyty boiska znajdującej się z tamtej strony. Na trybunie północnej najbardziej zaawansowane prace prowadzono przy powstawaniu klatek schodowych. W narożniku południowo-wschodnim powstała konstrukcja przyszłego studia telewizyjnego. 8 czerwca na Legii pojawił się kolejny wielki dźwig służący m.in. do układania rygli. Ten jednak poruszał się na kołach, a nie gąsienicach. W pierwszej połowie czerwca beton wylewano pomiędzy szalunkami na trybunie wschodniej, a na końcu uczyniono to na północnej. Po kilku dniach nie było już śladu po murawie boiska bliżej ulicy Myśliwieckiej. Trawa została zerwana, zniszczona została również bieżnia i ławki rezerwowych.
W połowie czerwca rozpoczęto prace przy przesuwaniu płyty głównej. Zerwany został również pas głównego boiska, o parometrowej szerokości wzdłuż trybuny Krytej, skąd przenoszono system podgrzewania murawy. Podobnej szerokości pas zerwano również wzdłuż dawnej Żylety. Jeszcze w czerwcu na terenie boisk bocznych zaczęły powstawać doły pod jupitery. O kilka metrów przeniesiono przejście dla pieszych na wysokości Żylety. Dotychczas kibice korzystali z przejścia tuż przy parkingu koło Torwaru. Teraz przejście zrobiono kilka metrów dalej, aby ułatwić wjazd na teren budowy. Na Łazienkowskiej zamontowano parkometry, co miało związek z powiększeniem strefy płatnego parkowania w Warszawie. Parkometry zostały uruchomione 1 lipca. Trwało również przygotowywanie pomieszczeń, z których w przyszłości korzystać będą kibice - toalet oraz punktów gastronomicznych.
W sierpniu na trybunie północnej pojawiły się betonowe podstawy trybuny dolnej (w całości) i górnej (częściowo). Coraz bardziej zaawansowane były prace prowadzone przy studiu telewizyjnym. Za bramką od strony trybuny południowej pojawił się pierwszy, potężny dźwigar dachowy. W pierwszej połowie sierpnia na terenie boisk bocznych zamontowano pierwszy maszt oświetleniowy. Gotowa była także sztuczna nawierzchnia, którą rozkładano w długich rolkach. Wymalowano także linie i przygotowano parometrowy pas za liniami końcowymi. Na trybunie północnej rozpoczęto montaż wieżyczki, która miała podtrzymywać dźwigar dachowy. Pierwszy dźwigar dachowy zamontowano 12 sierpnia. Następnie był on przytwierdzany do konstrukcji.
Do końca sierpnia nałożono trzy dźwigary dachowe na trybunie północnej. Początkowo dźwigary były podtrzymywane przez wieżyczki, ale gdy zostały już odpowiednio przytwierdzone, wieżyczki były rozbierane. Zakończono także nakładanie belek stopnicowych na trybunie południowej. W pierwszych dniach września zamontowano dwie pierwsze kratownice na trybunie północnej. Kratownice oparte zostały na dźwigarach dachowych. Dźwigary zaczęto montować także na pozostałych dwóch trybunach. Na trybunie wschodniej wymurowane zostały pomieszczenia, w których znajdować się będą punkty gastronomiczne i toalety. Podobnie było na trybunie północnej i południowej. Od strony kanałku Piaseczyńskiego trwały prace przy podłożu promenady. Za trybuną wschodnią trwały prace zbrojeniowe. Powstawał tam wjazd, którym samochody będą mogły wjechać na parkingi. W drugiej połowie września układano posadzki na trybunach północnej, południowej i wschodniej.
Na początku października rozpoczętozrywanie asfaltu pod zbiornik retencyjny na tyłach przyszłej trybuny zachodniej. Przed trybuną południową ruszyła budowa trybuny dolnej. W tej części stadionu zakończono nakładanie dźwigarów dachowych i nałożone już były 3 kratownice. W połowie października rozpoczęto montowanie membrany dachowej na trybunie południowej. Następnie zbiornik retencyjny za trybuną Krytą zalano betonem. Od strony ulicy Łazienkowskiej stawiano kolejne ściany i szykowano elewację stadionu. W kolejnych tygodniach zamontowano kolejne dźwigary dachowe, kratownice i membrany dachowe. W narożniku północno-zachodnim powstała konstrukcja, na której w przyszłości zamocowany zostanie jeden z dwóch telebimów. Taka sama w przyszłości znajdzie się w przeciwległym narożniku. Najpierw jednak muszą tam stanąć dźwigary, co nastąpi dopiero po zakończeniu prac przy dolnej trybunie południowej. A ta coraz bliżej - rok po rozpoczęciu budowy stadionu Legii powstała już prawie cała trybuna dolna od strony kanałku. Gdy to nastąpi, połączona zostanie trybuna wschodnia z narożnikiem południowo-wschodnim. Od tej pory wszystkie elementy montowane będą z tyłu trybun.
Oddanie trzech trybun do użytku nastąpi po zakończeniu sezonu 2009/10, czyli już za kilka miesięcy. Prace na trybunie zachodniej, które rozpoczną się po tym etapie, a także przy montażu nowego oświetlenia w dachu, potrwają kolejnych 6 miesięcy. Cały stadion ma być gotowy pod koniec 2010 roku.
Panorama z budowy - 1
Panorama z budowy - 2
Panorama z budowy - 3
Panorama z budowy - 4
Panorama z budowy - 5
Panorama z budowy - 6
Panorama z budowy - 7
Panorama z budowy - 8
Pół roku budowy stadionu Legii (Legia.TV)
Wizualizacja nowego stadionu Legii
przeczytaj więcej o: budowa stadionu
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!