Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Piątek, 19 marca 2010 r. godz. 09:31

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Fiskus wygrał z Legią spór o VAT

Bodziach, źródło: Rzeczpospolita

Jak informuje dzisiejsza Rzeczpospolita, Legia musi zapłacić podatek od wynagrodzenia, które dostała od PZPN za udostępnienie praw do transmisji meczów. Taką decyzję podjął we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Kluby piłkarskie w Polsce walczą z fiskusem o VAT za przekazanie praw medialnych.

Rok temu warszawski WSA uznał, że jest to umowa licencyjna, od której PZPN nie musiał płacić VAT. Fiskus twierdzi jednak, że nie została ona zawarta w imieniu i na rzecz klubów piłkarskich. Tak było w sprawie Legii - uznano, że klub sprzedał prawa do transmisji PZPN, a ten przekazał je Polskiej Korporacji Telewizyjnej. Doszło więc do dwóch transakcji, a wynagrodzenie za pierwszą powinno być opodatkowane.

"Fiskus doszukuje się odrębnej czynności prawnej między Legią a PZPN, której w rzeczywistości nie było. W polskim systemie rozgrywek współwłaścicielami praw medialnych są kluby i PZPN. Potwierdza to jego statut, umowy ze sponsorami, decyzja Komisji Europejskiej. Gdyby Legia sprzedała prawa związkowi, czyli definitywnie się ich pozbyła, nie udzieliłaby mu przecież pełnomocnictwa do zawarcia umowy licencyjnej" - mówił w czasie rozprawy pełnomocnik klubu, doradca podatkowy Tomasz Rolewicz.

Takie umowy do 1 maja 2004, czyli wejścia Polski do Unii Europejskiej, nie były opodatkowane. Do końca 2005 roku można było korzystać ze zwolnienia, ale warunkiem było zarejestrowanie umowy licencyjnej w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004. PZPN spełnił ten warunek, a zdaniem Legii zarejestrował umowę także w jej imieniu. Klub Piłkarski Legia nie przekonał jednak sądu i będzie musiał zapłacić podatek.

"PZPN, podpisując i rejestrując umowę licencyjną, działał tylko we własnym imieniu i na swoją rzecz. Legia nie była jej stroną. Nie można więc uznać, że spełniła warunek uprawniający do zwolnienia. Wobec tego wypłacona klubowi przez PZPN kwota powinna być opodatkowana VAT" - powiedział sędzia Marek Kraus.



Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!