Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Warsztaty ze Stowarzyszeniem Kibiców Legii Warszawa
źródło: PL.2012
W ramach pilotażowego projektu „Kibice w swoim mieście" w piątek, 21 maja i w niedzielę, 23 maja w Urzędzie Miasta przy ulicy Senatorskiej odbyły się drugie warsztaty z członkami Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa (SKLW). Spotkania te miały na celu wsparcie Stowarzyszenia jako organizacji pozarządowej oraz nawiązanie partnerstw z przedstawicielami zaproszonych instytucji.
W pierwszej sesji warsztatów - oprócz członków SKLW - uczestniczyli Kamila Tylkowska-Majcher i Izabela Podsiadło-Dacewicz z Biura Edukacji, Marta Jakubiak z Biura Funduszy Europejskich, Zbigniew Pałasz z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich oraz Andrzej Wywigacz z Centrum Doradczego EURODOTACJE; z kolei w części drugiej udział wzięli Aneta Ludwiniak z Biura Sportu i Rekreacji, Andrzej Cudak, p.o. dyrektora Sekretariatu ds. Euro 2010 i dr Dariusz Łapiński ze Spółki PL.2012.
Kibice omówili z gośćmi przede wszystkim możliwości współpracy z Urzędem m.st. Warszawa przy realizacji projektów opracowanych w trakcie poprzednich warsztatów. I tak, członkowie SKLW przedstawili pomysł piłkarskiego turnieju stowarzyszeń kibiców, program resocjalizacji osób z zakazem stadionowym, ideę cyklu spotkań z uczniami mających promować pozytywne kibicowanie oraz stworzenie w stolicy serii legijnych murali.
Zaproponowali rownież organizację - wspólnie z Miastem - dowozu niepełnosprawnych kibiców na mecze oraz aktywną pomoc przy organizacji obchodów rocznic warszawskich i ogólnopolskich. Goście, po wysłuchaniu tych propozycji, zachęcali młodych fanów piłki nożnej do startowania w konkursach organizowanych przez Miasto i organizacje zewnętrzne oraz do zgłaszania się z konkretnymi propozycjami do przedstawicieli poszczególnych biur. Zadeklarowali również pomoc w spełnieniu formalnych kryteriów poprawności wniosków czy udostępnieniu na preferencyjnych warunkach infrastrukturę sportową na turniej kibiców.
Padła również propozycja włączenia kibiców w realizację olimpiady specjalnej, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie oraz w opracowanie i wdrożenie programu warsztatowego dla nauczycieli, który rusza w szkołach na jesieni tego roku i dotyczy m.in. promowania zasad fair play, kultury kibicowania podczas EURO 2012 oraz działań antydyskryminacyjnych w sporcie.
„Widzę konkretne, dojrzałe pomysły" - mówi ewaluatorka projektu, socjolog Zuzanna Brzozowska. - „Projekty wypracowane na poprzednich warsztatach są przemyślane i już dość dobrze sprecyzowane. Kibice wiedzą, co chcą robić i jak, dlatego też potrafią zadawać urzędnikom i dziennikarzom konkretne, celne pytania, mające im pomóc zrealizować swoje pomysły".
W trakcie niedzielnych warsztatów kibice rozmawiali przede wszystkim o tym, jakie kryteria trzeba spełnić, by otrzymać status organizacji pożytku publicznego i o tym, jak zmienić i świadomie budować wizerunek kibiców Legii. Na ten ostatni temat fachowych rad udzielali zaproszeni goście, Piotr Wojciechowski z tygodnika Piłka Nożna i Sebastian Ogórek z Radia Euro. Jako kluczowe dla zaistnienia w mediach goście wskazali ułatwienie dziennikarzom zdobycia odpowiednich informacji, chociażby poprzez prowadzenie aktualizowanej na bieżąco strony internetowej, rozsyłanie newsletterów czy nagłaśniane działań Stowarzyszenia. Podkreślali, że ważne jest, aby nie dzielić przy tej okazji dziennikarzy na „swoich", z którymi Stowarzyszenie rozmawia i „wrogich", z którymi nie rozmawia - ważne jest, aby budować szeroką płaszczyznę dialogu.
„Drugi dzień warsztatów pokazał, jak istotna przy rozwoju organizacji jest jej profesjonalizacja: wyznaczanie dalekosiężnych celów, tworzenie dobrze skoordynowanych podzespołów i wykorzystanie wsparcia z zewnątrz. Tylko przy uwzględnieniu tych założeń można osiągnąć sukcesy na większą skalę. Kibice w trakcie warsztatów pokazali, że są w dużym stopniu świadomi tych uwarunkowań oraz że są gotowi wspierać rozwój swojego stowarzyszenia. Sukces będzie zależał od tego, czy uda się zastosować zdobytą wiedzę w praktyce i zmotywować innych kibiców do współpracy na rzecz rozwoju SKLW. Potencjał jest niewątpliwie duży" - podsumował prowadzący warsztaty Tomasz Lubotzki, członek zespołu trenerskiego Programu „Młodzież w działaniu".
„Dzięki spotkaniu z dziennikarzami trochę jaśniej spojrzeliśmy na pokazanie naszych pozytywnych projektów w mediach. Może w końcu uda się przekonać społeczeństwo, że nie jesteśmy tacy źli, jak nas malują" - powiedzieli na zakończenie drugiego dnia pracy kibice.
Projekt „Kibice w swoim mieście" współfinansowany jest głównie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencją Programu „Młodzież w działaniu".
Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki.
Więcej na PL.2012
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!