Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Niedziela, 12 września 2010 r. godz. 08:17

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

RPO przeciwko dyskryminacji kibiców w Warszawie

Paweł Dudzik, źródło: lex.pl (Krzysztof Sobczak)

Niedawno informowaliśmy, że w Legii i Polonii wdrożony został wspólny system identyfikacji kibiców. Wyklucza on posiadanie w tym samym czasie kart kibica obydwu klubów. W konsekwencji kibice pozbawieni są możliwości zakupu biletów na mecz z udziałem drużyny przeciwnej, ponieważ kluby przy sprzedaży biletów respektują tylko własne karty kibica. Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w tej sprawie u prezesa PZPN.

Jak informuje biuro RPO, ze skargami w tej sprawie wystąpili zarówno kibice, jak i trenerzy piłki nożnej. W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich postanowił zwrócić uwagę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej na fakt, że przepis art. 73 Konstytucji RP gwarantuje każdemu wolność korzystania z dóbr kultury. "Jedną z form realizacji konstytucyjnej wolności obywateli do korzystania z dóbr kultury jest dostęp do kultury fizycznej, będącej częścią kultury narodowej, chronionej przez prawo" - pisze RPO.

Zdaniem Rzecznika, analiza ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm.) jednoznacznie wskazuje, że celem uregulowań prawnych dotyczących tej materii jest m.in. zagwarantowanie obywatelom szerokiego dostępu do uczestnictwa w działalności sportowej, jak również zapobieganie nadużywania przez podmioty zajmujące się realizacją zadań w tej sferze swojej pozycji.
"Zastosowane w Warszawie rozwiązanie nie przyczynia się do promowania misji sportu oraz do zwalczania uprzedzeń i stereotypów wśród kibiców" - pisze Rzecznik. I sugeruje, że wprowadzone przez stołeczne kluby zasady powinny respektować konstytucyjne prawa obywateli i umożliwiać niedyskryminacyjny dostęp do dóbr.


przeczytaj więcej o: , ,


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!