Projekt stadionu Górnika Zabrze. Budowa ruszy na wiosnę - fot. stadion.zabrze.pl
Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Stadiony: Planowane obiekty w Łodzi i na Górnym Śląsku
Bodziach
Pisaliśmy ostatnio o stadionach, z których większość powstanie jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2012. Nowe stadiony budowane będą także w Łodzi, na Górnym Śląsku, a modernizację przejdzie stadion mającej spore szanse na awans do ekstraklasy Sandecji Nowy Sącz. Wśród I-ligowców najszybciej nowy obiekt posiadać będzie Piast Gliwice.
Temat budowy stadionu w Łodzi wraca od dłuższego już czasu. Na razie jednak nie wiadomo kiedy rozpocznie się budowa choćby jednego obiektu we włókienniczym mieście, który byłby w stanie pomieścić ponad 20 tysięcy widzów. Na razie bliższy zyskania nowego stadionu jest ŁKS. Władze Łodzi podpisały już umowę z jedną z firm, która ma opracować projekt stadionu. W budżecie miasta na przebudowę stadionu przy Al. Unii przeznaczono już 150 milionów złotych. Stadion, który ma pomieścić nie więcej niż 22 tysiące widzów miałby być gotowy w połowie 2012 roku.
Powoli w Łodzi myśli się także o budowie stadionu Widzewa. Ten miałby powstać z pieniędzy prywatnego inwestora. Miasto na razie zamierza w okolicy stadionu wybudować wielopoziomowy parking, gdzie kibice mogliby parkować samochody i dalej dojeżdżać na mecze komunikacją. Widzew otrzymał pozytywną decyzję środowiskową na rozbudowę stadionu. Mówi się o budowie ponad 30 tysięcznego obiektu RTS-u.
Od pięciu tygodni trwają intensywne prace na stadionie Piasta Gliwice, który na razie swoje mecze rozgrywa w Wodzisławiu. W Gliwicach zlikwidowano już dotychczasowe trybuny oraz murawę. Budowę realizuje dobrze znana z budowy stadionu Legii firma Polimex-Mostostal. Obecnie w miejscu stadionu powstają żelbetonowe fundamenty. Nowoczesny stadion na 10 tysięcy widzów (z możliwością rozbudowy do 15 tys.) ma być gotowy na rozpoczęcie sezonu 2011/12. W Gliwicach wszyscy liczą na to, że Piast będzie wówczas ponownie występował w ekstraklasie.
Podobne plany mają m.in. Sandecja i Podbeskidzie. W Bielsku-Białej o nowym stadionie mówi się od dawna, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Wiadomo, że na czas budowy, mecze będzie mogło oglądać przynajmniej 3200 widzów. Jeśli nie będzie problemów proceduralnych, budowa ruszy na początku przyszłego roku i pierwsza trybuna byłaby gotowa jeszcze jesienią 2011. Cały stadion na 15 tysięcy widzów ma zostać oddany do użytku na początku 2014 roku.
W Nowym Sączu na razie rozpoczęto prace przy stawianiu masztów oświetleniowych na stadionie Sandecji. Te gotowe będą przed rundą wiosenną obecnego sezonu. Trwają także przygotowania do montażu podgrzewanej murawy, która jest wymagana w rozgrywkach ekstraklasy. Ta powstanie na pewno przed sezonem 2011/12. W Nowym Sączu planują także rozbudowę obecnego stadionu. Na razie działacze czekają na projekty. W zależności od możliwości finansowych, na stadionie powstanie nowa trybuna za bramką, lub zadaszone zostaną dotychczasowe trybuny. Obecnie stadion może pomieścić 5 tysięcy widzów, w tym 3 tysiące na krzesełkach. Sandecja chce za wszelką cenę uniknąć gry na obcym stadionie, w przypadku awansu do ekstraklasy. Aby dostosować stadion do wymogów najwyższej klasy rozgrywkowej, potrzebnych będzie jednak znacznie więcej inwestycji, w tym system identyfikacji kibiców. W przeciwnym razie klub czeka rozgrywanie meczów na innym obiekcie - prawdopodobnie stadionie Cracovii.
Znacznie dłużej na nowy stadion poczeka Ruch Chorzów. Tak rozpoczęto co prawda projektowanie nowego obiektu, ale prace ruszą najwcześniej w 2012 roku, a planowany na 15-18 tysięcy stadion będzie gotowy w 2016 roku. Budowa ma być prowadzona trybuna po trybunie.
Inny klub ekstraklasy, Górnik Zabrze ma już pozwolenie na budowę nowego stadionu, o którym zresztą mówi się już od czasu, gdy w klub zainwestowała firma ubezpieczeniowa Allianz. Budowa ma być podzielona na etapy. W pierwszym mają powstać trzy z czterech trybun, które będą mogły pomieścić 20 tysięcy widzów. Koszt oszacowano na 200 milionów złotych. Prace mają ruszyć wiosną 2011 roku, a budowa trzech trybun ma być skończona w 2013 roku. Następnie dobudowana zostanie trybuna na 10-12 tysięcy widzów, która powiększy koszt całego stadionu do ok. 300-350 mln złotych. Po zakończeniu budowy, kibice i goście VIP będą mieli do dyspozycji 5363 miejsca postojowe. Będzie także osobny parkins na 439 autokarów, a pod jedną z trybun planowane jest otwarcie, podobnie jak na stadionie Legii, klubowego muzeum.
Na razie nie ma mowy o rozgrywaniu meczów na stadionie Śląskim. Na rezerwowym stadionie Euro 2012 trwa układanie dachu. Zniknęły już dotychczasowe maszty oświetleniowe oraz słynna wieża.
Projekt nowego stadionu w Bielsku-Białej - fot. stadiony.net
Projekt budowanego stadionu Piasta - fot. piast.gliwice.pl
W Gliwicach trwa budowa stadionu Piasta - fot. piastgliwice.eu
Zadaszanie stadionu Śląskiego - fot. Marcin Szymanczak/stadiony.net
przeczytaj więcej o: stadiony, stadion Śląski, Piast Gliwice, Ruch Chorzów, Sandecja Nowy Sącz, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Górnik Zabrze
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!