Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Oprawa na 20-lecie BBB w 2006 roku - fot. badblueboys.hr
Oprawa na 20-lecie BBB w 2006 roku - fot. badblueboys.hr
Czwartek, 31 marca 2011 r. godz. 15:58

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Na stadionach świata: 25-lecie Bad Blue Boys

Bodziach

Chyba nie ma wśród kibiców piłkarskich osoby, która nie słyszałaby o głównej grupie kibicowskiej Dinama Zagrzeb, Bad Blue Boys. Popularni BBB przed kilkoma dniami świętowali 25-lecie działalności. Oficjalnie grupa została założona 17 marca 1986 roku w Zagrzebiu. Nazwa ekipy została zaczerpnięta z filmu "Bad Boys" z Seanem Pennem w roli głównej, który wszedł do kin trzy lata wcześniej...

13 maja 1990
Grupa szybko zaczęła zyskiwać szacunek, nie tylko w Zagrzebiu i Chorwacji, ale i ościennych krajach. Ze względu na swój bojowy charakter i bezkompromisowość, "zapamiętano" ich w Belgradzie, Sarajewie czy Ljubljanie. Szerokim echem odbiło się spotkanie z Crveną Zvezdą Belgrad na stadionie Dinama rozegrane 13 maja 1990 roku, które zakończyło się regularną bijatyką na murawie i trybunach (film poniżej). To właśnie w czasie tego spotkania kapitan Dinama, Zvonimir Boban wykonał słynny skok na policjanta - zawodnik drużyny z Zagrzebia stanął w obronie kibiców. Po tych zajściach wielu kibiców zostało aresztowanych. Właśnie 13 maja często uznaje się za początek wojny domowej w Jugosławii.

Walczyli w obronie ojczyzny
W czasie wojny wielu członków BBB wzięło czynny udział w obronie ojczyzny. W walkach zginęło wiele osób. W hołdzie dla odważnych kibiców broniących ojczyzny, w pobliżu stadionu zbudowano pomnik. Kibice z Zagrzebia mieli także inne problemy. Franjo Tudjman w 1991 roku zmienił nazwę klubu na HASK Gradanski, a dwa lata później na Croatię Zagrzeb. Protestowali przeciwko temu najbardziej zagorzali kibice, ale na efekty trzeba było czekać bardzo długo. BBB protestowali "olewając" mecze na własnym stadionie, Maksimirze, nie licząc meczów w europejskich pucharach. Frekwencja na stadionie drastycznie spadła.

Powrót do nazwy Dinamo
Kiedy i to nie przynosiło skutku, Bad Blue Boys podpalili trybunę VIP na własnym stadionie. Nic to nie dało, rozwścieczony Tudjman zapowiedział, że w Zagrzebiu nie będzie takiego klubu jak Dinamo. Powrót do jedynej uznawanej przez fanów nazwy nastąpił dopiero po śmierci prezydenta, w 2000 roku. Dzięki sukcesom piłkarzy, kibice coraz częściej mogli pokazywać się w Europie. Dobrze pokazali się m.in. w Auxerre, Zurychu czy w 2000 roku w Mediolanie, gdzie awanturowali się na mieście, a na trybunach dali pokaz bardzo dobrego dopingu.

Protest przeciwko Mamiciowi
Na swoim stadionie, Maksimirze, Bad Blue Boys zajmują trybunę północną. Tam właśnie najczęściej prezentują oprawy. Dość często używają pirotechniki, a gdy ta już jest w użyciu, to zazwyczaj ląduje na murawie. W Chorwacji tak naprawdę ich jedynym godnym rywalem jest Hajduk i właśnie na te spotkania mobilizują się najbardziej. Ostatnie spotkanie obu drużyn zostało jednak zbojkotowane przez BBB. Wszystko za sprawą konfliktu - kibice protestują przeciwko wiceprezydentowi klubu, Mamiciowi, i nie prowadzą dopingu. 22 grudnia 2010 roku kilka tysięcy kibiców Dinama przemaszerowało pod stadion, by zaprotestować przeciwko wiceprezydentowi klubu, a jednocześnie osobie mającej najwyższe kompetencje w klubie, Zdravko Mamiciowi. Reprezentant BBB nie został wpuszczony do klubu, w którym zamknęli się działacze.

Awantury
W ostatnich latach największa awantura miała miejsce w czasie meczu z Hajdukiem, rozegranego 1 maja 2010 roku w Zagrzebiu. Walki z policją trwały długo, a zniszczenia obiektu były spore (zajścia możecie obejrzeć na jednym z poniższych filmów). Gorąco też było dwa lata wcześniej w czasie wyjazdu na Spartę Praga - tu walki toczyły się na mieście (przed i po meczu), a także na trybunach - prażanie sprowokowali BBB transparentem popierającym Radovana Karadżicia. Innymi kosami BBB są NK Osijek i NK Zadar.

"Ja volim Dinamo"
BBB są doskonale znani w całej Europie. Chyba nie ma kibica, który nie słyszał utworów "Dinamo ja volim" czy "Boja mojih vena", które zamieszczamy poniżej. O Bad Blue Boys powstał także film dokumentalny "Krvavo Plavo" oraz oficjalna produkcja BBB wydana na DVD na 20-lecie. W 1997 roku na rynku pojawiła się książka "Bad Blue Boys - Prvih 10 godina" napisana przez Hrvoje Parnjaka. Inna książka opisująca BBB to "Krvavo plavo" Birticia. Na 20-lecie BBB zorganizowało specjalny koncert, który odbył się 17 marca 2006 roku. Dzień później, w czasie meczu z Kamen Ingrad BBB zaprezentowało oprawę z okazji 20-lecia istnienia grupy, w której skład dziś wchodzi wiele mniejszych ekip kibicowskich Dinama.

Ciekawy artykuł poświęcony BBB znajdziecie także w najnowszym numerze TMK+.



































fot. badblueboys.hr

Protest kibiców Dinama przeciwko Mamiciowi:







fot. ultras-tifo.net



Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!