Boisko boczne Legii - fot. Bodziach
Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Boisko boczne pielęgnowane tak samo jak główne
Bodziach
Boisko boczne, które przed kilkoma dniami zostało oddane do użytku, już w miniony piątek było wykorzystywane przez piłkarzy Legii. Maciej Skorża na naturalnej nawierzchni za trybuną zachodnią pierwsze zajęcia przeprowadził w piątek, dzień przed meczem z Ruchem. LL! postanowiła dowiedzieć się czym różni się boisko boczne od głównego oraz jak często piłkarze mogą z niego korzystać, aby nie zniszczyć nowego placu gry.
Na nasze pytania odpowiedział mgr inż. Kamil Prokopiuk, architekt krajobrazu i wierny kibic Legii, naukowo zajmujący się problematyką traw, w tym piłkarskich muraw.
"Na wstępnie należy wyjaśnić, że oba boiska - główne (zwane reprezentacyjnym), jak i treningowe są zbudowane w oparciu o niemiecką normę budowlaną dla boisk piłkarskich - DIN 18035. Budowała je ta sama firma. Jest to jedyna norma budowlana w Europie i wiele krajów na niej bazuje. Cechą charakterystyczną normy jest zbudowanie boiska tak, by w momencie rozgrywania meczu, gdy nastąpi oberwanie chmury, szybko odprowadzić wodę z powierzchni boiska. Granie na boisku bardzo wilgotnym i na kałużach niszczy bardzo szybko trawę, a sama regeneracja trwać może nawet do pół roku" - mówi w rozmowie z LL! Kamil Prokopiuk.
Czym różni się boisko główne od treningowego?
- Tak naprawdę boiska treningowe powinny być takie same jak główne. Ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, boisko treningowe służy do opracowywania taktyki czy podszkalania umiejętności, aby w dniu meczu na boisku głównym było można rozegrać "idealnie mecz". Dlatego, aby piłkarz nie odczuwał dyskomfortu 'inności' muraw, boiska treningowe, jak i główne powinny być tak samo pielęgnowane: takie samo koszenie, nawożenie czy dosiew regeneracyjny tych samych odmian traw. Jedyne różnice dotyczą intensywności użytkowania, jak i mikroklimatu trawnika sportowego.
Jak często można korzystać z tych boisk, żeby ich stan był bardzo dobry?
- Boisko główne jest "sercem stadionu" i służy tylko do rozgrywania meczów. W ten sposób będzie zawsze idealne. Jeżeli chodzi o boiska treningowe, służą one do treningów i na nich intensywność użytkowania jest większa. Wiele lat temu przeprowadzono badania nad wytrzymałością traw, aby boisko miało charakter reprezentacyjny lub treningowy. Wynik był taki, że boisko reprezentacyjne powinno być użytkowane co 7 dni, a treningowe co 3 dni. Dodatkowo użytkowanie murawy w okresie wczesnowiosennym i późnojesiennym powoduje większą podatność na uszkodzenia.
Ile czasu jednorazowo można korzystać z takiej nawierzchni?
- Należy przyjąć, bez względu na boisko, że dopuszczalna jednorazowa częstotliwość użytkowania boiska wynosi 2 godziny, co zapewnia utrzymanie murawy w dobrej kondycji.
Trybuny boiska głównego częściowo ograniczają dopływ słońca do trawy. Czy ma to wpływ na jakość nawierzchni?
- Jeżeli chodzi o sam mikroklimat - boisko główne jest w strefie cienia oraz zmniejszonej cyrkulacji powietrza, tak więc trawa słabiej rośnie. Za to na boiskach treningowych na obszarze otwartym nie ma ograniczeń wynikających z cienia trybun czy ograniczonej cyrkulacji powietrza. W związku z tym, trawa będzie rosła lepiej. Oczywiście nie wolno zapomnieć o pielęgnacji, bo trawa tego bardzo potrzebuje.
Rozmawiał Bodziach
Boisko boczne o naturalnej nawierzchni - fot. Bodziach
Boisko boczne ze sztuczną nawierzchnią - fot. Bodziach
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!