Na stadionie Wisły dopiero oddano do użytku trzecią trybunę. Cały stadion może być otwarty najwcześniej w październiku - fot. LukL/wislakrakow.com
Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Stadiony: Wisła opóźniona o rok, Jagiellonia na Polonii?
Bodziach
Górnik Zabrze w rundzie wiosennej nowego sezonu będzie grał na stadionie Piasta Gliwice. Za jego wynajem będzie musiał płacić ok. 100 tysięcy złotych. Co ważne, w Gliwicach będą przyjmowani kibice drużyn przyjezdnych, o ile oczywiście PZPN nie wyda kolejnego ogólnopolskiego zakazu. Nowy sezon Górnik prawdopodobnie zacznie jeszcze na swoim obiekcie.
Górnik w Gliwicach do wiosny 2013
Prace na stadionie w Zabrzu rozpoczną się dopiero po nowym roku, więc niewykluczone, że większość spotkań rundy jesiennej, zabrzanie zagrają przy Roosevelta. W Gliwicach Górnik będzie musiał rozgrywać mecze przez przynajmniej dwie i pół rundy. Planowany termin oddania do użytku nowego stadionu to wiosna 2013.
Gdzie zagra Jagiellonia?
Stadion Jagiellonii cały czas jest placem budowy i nie wiadomo, kiedy prace zostaną zakończone. Na razie wiadomo, że jest spore opóźnienie i dwie obecnie budowane trybuny pewnie zostaną oddane do użytku dopiero pod koniec roku. Gdzie zatem Jagiellonia zagra w europejskich pucharach? Najchętniej na własnym stadionie, ale bardzo możliwe, że UEFA w tym roku nie wyrazi już na to zgody. Białostoczanie przygotowali się na taki wariant i porozumieli się na wszelki wypadek z właścicielami stadionów Polonii Warszawa i Korony Kielce w kwestii gry na nich meczów Ligi Europy. Ze względu na odległość (Jagiellonia ma na Polonię o 180 km bliżej niż do Kielc), bardziej prawdopodobna jest gra Jagiellonii przy Konwiktorskiej.
Mecze ligowe Jagiellonia nadal rozgrywać będzie na swoim stadionie w obecności maksymalnie 6 tysięcy widzów. Budowa stadionu może przedłużyć się jeszcze bardziej, bowiem wykonawca stadionu domaga się przeprojektowania... konstrukcji dachu. Nowy harmonogram budowy będzie znany pod koniec czerwca.
Od sezonu 2011/12 na stadionie Jagiellonii będzie funkcjonował sektor gości, mieszczący 300 osób. Utworzenie sektora było jednym z warunków otrzymania licencji przez klub.
Najdłużej budowany stadion w Polsce?
Z ostatnio budowanych stadionów z Polsce, najdłużej powstaje obiekt Wisły Kraków. Wiele osób chyba nawet nie pamięta, kiedy ruszyły prace przy budowie pierwszej trybuny. Jeszcze kilka miesięcy temu zapewniano, że cały stadion zostanie otwarty na mecz Wisła - Legia... w listopadzie zeszłego roku. Z perspektywy czasu, można powiedzieć z ironią, że w Krakowie przytrafiła się lekka "obsuwa". Dopiero 29 maja 2011 roku otwarto trzecią trybunę (północną). Kiedy nastąpi otwarcie czwartej, na razie nie wiadomo, ale prawdopodobnie mniej więcej rok po pierwotnym terminie. A dodać należy, że później konieczne będą jeszcze poprawki.
Z miesiąca na miesiąc rosną także koszty stadionu Wisły. Łącznie budowa stadionu przy Reymonta może kosztować nawet 550 milionów złotych. Jak na obiekt, którego budowa rozpoczęła się aż 7 lat temu, a jego pojemność jest minimalnie większa od stadionu Legii, koszty są bardzo wysokie.
Kiedy w końcu nastąpi otwarcie całego stadionu? Otóż warianty są dwa. Przynajmniej. Pierwszy zakłada oddanie do użytku trybuny zachodniej do połowy października, tyle że jednocześnie zamknięta zostałaby trybuna wschodnia (do końca roku!). Według drugiej koncepcji, wszystkie trybuny byłyby otwarte od połowy października (prace muszą się zakończyć do 30 września), a poprawki na trybunie wschodniej byłyby wykonywane w przerwie zimowej.
Nie wiadomo, czy UEFA wyda zgodę na grę Wisły w europejskich pucharach na swoim stadionie. Problemem Wisły może być m.in. brak dwóch profesjonalnych szatni oraz wydzielonego sektora gości. Ten zostanie oddany do użytku najwcześniej za cztery i pół miesiąca. Stadion Wisły ma pomieścić docelowo 33 594 osób. Obecnie, po oddaniu do użytku trzeciej trybuny (i tak będzie na początku sezonu 2011/12), na stadion może wejść 24 249 widzów.
Dwa stadiony w Łodzi
Wiadomo już, że w Łodzi w końcu powstaną dwa nowe stadiony - Widzewa i ŁKS-u. Na ich budowę miasto przeznaczyło w budżecie 260 milionów złotych. Wcześniej powstanie stadion miejski, przy Al. Unii. Na terenie, gdzie znajdują się obiekty ŁKS-u, w bryle 16,5-tysięcznego stadionu, powstanie hala sportowa na 3 tysiące miejsc. Miasto na tę inwestycję wyłoży 130 milionów złotych.
Tyle samo pieniędzy zostanie przeznaczonych na stadion Widzewa przy Al. Piłsudskiego. 130 mln złotych miasto wyłoży tylko na powstanie trybuny głównej, na 9 tysięcy miejsc. Stadion Widzewa będzie docelowo budowany w partnerstwie publiczno-prywatnym i łącznie będzie prawie dwukrotnie większy od stadionu ŁKS-u (ma mieć pojemność 32 tys.). W tym przypadku nie jest jeszcze znany harmonogram budowy.
Najnowszy projekt budowy stadionu ŁKS-u - fot. Mateusz Cegielski / stadiony.net
przeczytaj więcej o: stadiony, dach, Wisła Kraków, Widzew Łódź, ŁKS Łódź, Górnik Zabrze, Liga Europy, Jagiellonia Białystok
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!