fot. Tomek Janus
Uwaga: Wiadomość archiwalna!
OZSK: Kibice zaprezentowali projekt ustawy
Tomek Janus
Wyborem nowych władz i projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych zaowocowało Walne Zgromadzenie Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibicowskich. Fani zapowiadają, że nie ulegną medialnej nagonce i będą walczyć o swoje prawa. Liczą też, że staną się jedną ze stron w rozmowach o szeroko rozumianej kondycji polskiej piłki.
Kibice zebrani na Walnym Zgromadzeniu OZSK, które odbyło się w niedzielę w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie, zadecydowali, że przez najbliższe cztery lata prezesem OZSK będzie Mariusz Jędrzejewski z Arki Gdynia. W skład zarządu weszli: Tomasz Piętka (Jagiellonia Białystok), Przemysław Piwowarski (Śląsk Wrocław), Tomasz Alchimowicz (Legia Warszawa) oraz Maciej Zawadzki (Zawisza Bydgoszcz).
Najważniejszą decyzją kibiców zrzeszonych w OZSK jest zaangażowanie się w przygotowanie projektu obywatelskiej inicjatywy w sprawie zmian ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i innych ustaw. Zostanie on przygotowany we współpracy z Fundacją Republikańską. "Ostatnie decyzje o zamykaniu stadionów były arbitralne i niesprawiedliwe. To było nadużywanie władzy. Dlatego zaproponowaliśmy kibicom przygotowanie takiego projektu. Chcemy, żeby prawo było jaśniejsze i nie pozwalało na uznaniowe interpretowanie" – mówi przedstawiciel Fundacji.
W przygotowywanym projekcie zawarte zostaną następujące zagadnienia:
- doprecyzowanie sytuacji, w których wojewoda może zamknąć stadion i skrócenie terminów, w których rozpatrywane są odwołania od tych decyzji;
- umożliwienie prowadzenia dopingu z użyciem materiałów pirotechnicznych w modelu duńskim (stowarzyszenie kibiców odpowiedzialnych za doping wnosi kaucję, która przepada na pokrycie ewentualnych szkód);
- zlikwidowanie zakazów klubowych;
- skrócenie czasu trwania zakazu stadionowego i możliwości jego odpracowania w ramach prac społecznych i działań reedukacyjnych po upływie 1/3 jego obowiązywania;
- wprowadzenie obowiązku posiadania karty kibica;
- wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na terenie obiektu, na którym odbywa się impreza masowa;
- wprowadzenie obowiązku prowadzenia i finansowania działalności edukacyjnej i sportowej dla klubów sportowych i stowarzyszeń kibiców przez samorządy.
Jeżeli inicjatywa kibiców ma zakończyć się sukcesem, konieczne jest zebranie 100 tys. podpisów. Ich zbieranie rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Szczegóły akcji prezentowane będą na stronie www.kibicezabezpieczenstwem.pl, gdzie będzie można pobrać odpowiedni formularz oraz zgłosić swoje pomysły. "Nad projektem pracują osoby z wykształceniem prawniczym. Chcemy przedstawić dobry dokument, a nie prawny bubel. Jako kibice pokażemy, że jesteśmy dobrze zorganizowani i potrafimy dobrze działać" – zapewnia przedstawiciel Fundacji.
Przedstawiciele OZSK zdecydowanie przeciwstawiają się też działaniom, które dotykają kibiców po finale Pucharu Polski pomiędzy Legią i Lechem. "Sytuacja, która dotyka fanów przypomina jeden z krajów zza naszej wschodniej granicy. Nie mamy jednak zamiaru mieszać się w politykę. Chcemy tylko w spokoju jeździć na mecze swoich drużyn. Nie uchylamy się także od brania odpowiedzialności za wydarzenia z trybun. Ale bez kagańca, który nakładają nam władze" – wyjaśnia rzecznik OZSK, Radomir Szaraniec. Kibice planują kontynuować swój protest przeciwko działaniom rządu. Ma on jednak przybrać inną formę niż dotychczasowe milczenie trybun.
W podobnym tonie wypowiada się Mariusz Jędrzejewski. "Nikt jeszcze nie wychował nikogo poprzez same kary. Tym bardziej, gdy represje dotykają także niewinnych kibiców. Tu konieczne jest pójście w stronę wychowania i edukacji młodych fanów. Nasze stowarzyszenia zajmują się właśnie taką działalnością. Prowadzimy wiele programów skierowanych do młodych ludzi, ale duże media tym się nie interesują" – mówi prezes OZSK, nie tracąc nadziei, że dojdzie do spotkania kibiców z przedstawicielami PZPN, Ekstraklasy i strony rządowej. Na razie fani uzyskali zapewnienie PZPN, że przed rozpoczęciem sezonu 2011/2012 wyjaśniona zostanie sprawa możliwości wywieszania na meczach transparentów, których treść odnosi się do sytuacji społecznej.
W Walnym Zgromadzeniu wzięli udział kibice Jagiellonii Białystok, Gryfa Słupsk, Rakowa Częstochowa, Cracovii Kraków, Śląska Wrocław, GKS-u Katowice, Górnika Zabrze, ROW Rybnik, Widzewa Łódź, Lecha Poznań, Arki Gdynia, ŁKS-u Łódź, Legii Warszawa, Zawiszy Bydgoszcz, Lechii Gdańsk, Kotwicy Kołobrzeg, Polonii Bytom i Pogoni Szczecin.
Mariusz Jędrzejewski - nowy prezes OZSK - fot. Tomek Janus
fot. Tomek Janus
przeczytaj więcej o: Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibicowskich, OZSK, Mariusz Jędrzejwski, ustawa
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!