Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Kibice Legii na uroczystościach na Bemowie - fot. Ryszard Kowalczyk
Kibice Legii na uroczystościach na Bemowie - fot. Ryszard Kowalczyk
Niedziela, 27 listopada 2011 r. godz. 21:10

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Odsłonięcie tablicy Żołnierzy Wyklętych na Bemowie (akt.)

Redakcja, źródło: zyleta.info

W niedzielę o godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Pirenejskiej i Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Liczna grupa kibiców Legii po uroczystościach odśpiewała hymn Polski oraz skandowała hasło "cześć i chwała Bohaterom!", a wszystko to w oprawie odpalonych rac.

Na miejsce dotarło około 50 kibiców Legii Warszawa z transparentem "PamiętaMY" niesionym głównie przez dzieci z domu dziecka przy ulicy Szczotkarskiej na warszawskich Jelonkach. Nie zabrakło również charakterystycznego wieńca w kształcie herbu Legii. Bezpośrednio po zakończeniu obchodów fani zaintonowali hymn narodowy w asyście 12 rac. Na koniec zapalone zostały znicze, a zgromadzeni ludzie dziękowali kibicom za patriotyczną postawę.

"Niestety swoją obecność musiała także zaznaczyć policja, która zapowiedziała, że gdy zapłoną race, zostaniemy przewiezieni na komendę. Swoje słowa argumentowali obawami, że starsi ludzie mogą przestraszyć się widoku rzucanych rac..." - czytamy na zyleta.info.

W tym samym czasie inna grupa legionistów odwiedziła warszawskie Łazienki, by zapalić znicze pod zapomnianymi pomnikami Piotra Wysockiego i Maurycego Mochnackiego. W 1828 roku w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty zawiązano tajne sprzysiężenie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego, skierowane przeciw dowódcy armii rosyjskiej stacjonującej w tzw. zachodnich guberniach Rosji oraz wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego i, przede wszystkim, bratu rosyjskiego cara Mikołaja I – wielkiemu księciu Konstantemu.

Powstanie rozpoczęło się nocą z 29 na 30 listopada 1830. Grupa 24 rebeliantów zajęła ówczesną siedzibę wielkiego księcia. Następnie przy udziale 15 000 zwykłych obywateli Warszawy zdobyto Arsenał. Kolejnego dnia stolica została przejęta. W ten sposób spisek wojskowy przekształcił się w powstanie.

1 grudnia pod kierownictwem Maurycego Mochnackiego zostało założone Towarzystwo Patriotyczne. Jego głównym celem było otwarte powstanie przeciwko wojskom rosyjskim stacjonującym na terenach całego Królestwa Polskiego.

PamiętaMy.












fot. Ryszard Kowalczyk




Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!