Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
fot. Hagi / Legionisci.com
fot. Hagi / Legionisci.com
Poniedziałek, 29 lipca 2013 r. godz. 10:38

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Raport PZPN o bezpieczeństwie na stadionach

Mishka, źródło: Legionisci.com / PZPN

Kilka dni temu Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował raport dotyczący organizacji i poziomu bezpieczeństwa meczów piłkarskich szczebla centralnego w rundzie wiosennej sezonu 2012/13. W raporcie zanalizowano m.in. zabezpieczenie imprez na poszczególnych stadionach, z uwzględnieniem liczy stewardów i policjantów, obsługę kibiców (w tym kibiców gości), zachowanie kibiców, częstotliwość występowania incydentów itd.

Raport obejmuje 120 meczów ekstraklasy, 139 spotkań w I lidze i 287 spotkań w II lidze.

Frekwencja
W sumie mecze ekstraklasy obejrzało wiosną 993 270 osób, co daje średnio 8 277 na każdy mecz. Rekord frekwencji zanotowano w Poznaniu (30 927), tam też była najwyższa średnia liczba widzów na mecz - 21 486. Ligowe spotkania Legii obejrzało wiosną 148 102 osób, co daje 21 157 widzów na mecz.

Zabezpieczenie meczu - liczba stewardów i policjantów
Według raportu, każde spotkanie ekstraklasy zabezpiecza średnio 238 stewardów i ochroniarzy oraz 252 policjantów, przy czym tylko 30% meczów zakwalifikowano jako podwyższonego ryzyka. Bardzo ciekawie prezentuje się zestawienie dotyczące liczby stewardów i ochroniarzy oraz policji dla poszczególnych klubów. Wyraźnie widać, że najwięcej policjantów zaangażowanych jest w zabezpieczenie meczów Legii - średnio aż 720(!), czyli niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku każdego innego klubu ekstraklasy, za wyjątkiem Polonii. Co ciekawe, wysoka liczba policjantów jest charakterystyczna dla Warszawy - mecze Polonii zabezpieczało średnio 521 policjantów.



Organizacja meczów
W raporcie zaprezentowano również oceny obserwatorów i delegatów PZPN dotyczące organizacji meczów. w przypadku Legii najwyżej oceniono bufety - ich liczbę, oferowany asortyment, jakość i szybkość obsługi. Wysoko oceniono również parkingi dla zawodników, sędziów i oficjeli, sanitariaty (liczba, jakość i dostępność toalet) i warunki oglądania meczu (widoczność, komfort, nagłośnienie, czystość itp.).

Niżej oceniono w Legii współpracę organizatora i podmiotów publicznych, parkingi dla kibiców, politykę informacyjną, warunki pracy dla mediów, ciągi komunikacyjne, organizację wejścia kibiców na stadion, obsługę kibiców niepełnosprawnych, furtki ewakuacyjne, punkty depozytowe, prace stewardów, stanowisko dowodzenia, pracę kierownika ds. bezpieczeństwa i spikera zawodów. W tych kategoriach Legia nie znalazła się wśród wyróżnionych klubów.

Liczba przyjezdnych, szybkość wchodzenia na mecz
Legia odstaje również od czołówki w kategorii "gościnności" - o ile nie może dziwić, że więcej kibiców gości przyjęto na stadionach Śląska czy Wisły, o tyle zaskakujące jest, że więcej przyjezdnych było w Gliwicach, Kielcach czy Chorzowie.

fot. PZPN

Co ciekawe, w rundzie wiosennej minionego sezonu znacznie poprawiła się szybkość wpuszczania na stadiony kibiców przyjezdnych - wiosną średni czas wejścia przyjezdnych wynosił 46 minut, podczas gdy jesienią aż 92 minuty. Niewątpliwie zmiana jest wynikiem wprowadzonej przez PZPN uchwały, ograniczającej maksymalny czas wejścia grupy kibiców gości do 60 minut.

Zdarzenia niepożądane i kary
W raporcie znajdziemy także wykaz "zdarzeń niepożądanych" przy okazji organizacji meczu. Jako najczęściej występujące wiosną w ekstraklasie wskazano "wulgarne / wrogie okrzyki" - 87 razy w 120 meczach. Na kolejnych miejscach znalazły się:
- użycie środków pirotechnicznych - 41 razy
- rzucanie przedmiotami - 22 razy
- późne przybycie kibiców - 18 razy.

fot. PZPN

37 spotkań zostało ocenionych jako "z poważnymi incydentami". W sumie Komisja Ligi Ekstraklasy SA nałożyła 33 kary finansowe, na kwotę 417 000 zł! Najwyższą karę jednostkową musiała zapłacić Legia - 70 000 zł. Ciekawie wygląda porównanie liczby i wysokości kar w ekstraklasie i I lidze. Komisja Dyscyplinarna PZPN nałożyła wiosną tylko 9 kar na kluby pierwszoligowe, a ich sumaryczna wysokość to 20 000 zł, czyli niespełna 1/3 jednej tylko kary dla Legii.

Ranking Fair play
Legia znalazła się wysoko również w rankingu Fair Play. W tej kategorii lepsza okazała się jedynie Lechia Gdańsk.

fot. PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że takie raporty sporządzane będą regularnie, a na ich podstawie będą przekazywane upomnienia lub ostrzeżenia klubom, które osiągnęły niskie oceny w obszarach mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na stadionie.
Pełny raport można znaleźć tutaj



Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!