Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Środa, 25 września 2013 r. godz. 12:42

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Kącik kolekcjonera: Plakiety motocyklowe SM WKS Legja (28)

Darek Chojnacki

W dzisiejszym odcinku kolejna już część kolekcji plakiet wydanych przez Sekcję Motocyklową WKS Legja Warszawa. W załączeniu zdjęcia i opisy trzech wyjątkowo rzadkich plakiet wydanych przez Nasz klub z okazji organizowanych rajdów motocyklowych. Jeśli jesteście w posiadaniu plakiet nie publikowanych jeszcze w Kąciku kolekcjonera, bardzo proszę o kontakt.

14-16.VIII
WKS Legia zorganizował VI Patrolowy Rajd Motocyklowy „Szlakiem Marszałka”. Trasa rajdu wynosiła 1500 km i przebiegała przez miasta takie jak: Kraków, Kielce, Radom, Warszawa, Białystok, Grodno i Wilno.

fot. Darek Chojnacki

6-9.V
SM WKS Legia zorganizowała VII Patrolowy Rajd Motocyklowy „Szlakiem Marszałka”. Wystartowało w nim 129 zawodników. Długość rajdu wynosiło około 2 000 km i przebiegała przez następujące miasta: Kraków, Kielce, Warszawa, Grodno, Wilno, Lida, Brześć, Łuck, Lwów i Żurawica. W rajdzie wyróżniali się zawodnicy Legii: Docha, Szczawiński i Flakier.

fot. Darek Chojnacki

13-20.VIII
„VIII Patrolowy Rajd Motocyklowy Szlakiem Marszałka J. Piłsudskiego”. Rajd odbył się w terminie 13-20.VIII.1938 roku, pod protektoratem Gen. Insp. Sił Zbrojnych Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Organizatorem rajdu był Sekcja Motorowa WKS Legia. Trasa rajdu wynosiła 2800 km i przebiegała przez następujące miasta: Warszawa – Grójec - Radom – Kielce - Chęciny - Kraków – Żywiec – Wisła – Cieszyn – Bielsko - Rybnik – Katowice – Herby - Częstochowa – Wieluń – Kępno – Ostrów – Krotoszyn – Gostyń – Kościan – Poznań – Wągrowiec – Kcynia - Bydgoszcz – Tuchola - Chojnice – Kościerzyna – Kartuzy – Jastrzębia Góra – Gdynia – Starogard - Grudziądz – Brodnica – Działdowo – Mława – Chorzele – Myszyniec - Łomża – Grajewo –Augustów – Suwałki – Sejny – Grodno – Wilno – Lida – Ostryna – Seidel - Białystok – Radzymin - Warszawa. Był to jeden z pierwszych (jeśli nie pierwszy) cykliczny, długodystansowy , szosowy rajd dookoła Polski. Należał on do najcięższych rajdów motocyklowych w Polsce. W 1938 roku w rajdzie tym wystartowały 104 pojazdy a ukończyło rajd 61 maszyn. Motocykliści Legii, w konkurencji patrolu zajęli miejsca: III – patrol Legii nr 13 w składzie Julian Bernacki, Ilko Cudnenko, Błażej Waśkiewicz i M. Szczawiński; IV – patrol Legii nr 17 w składzie J. Docha, St. Kostrzewski i M. Kubiak. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył zawodnik WKS Kraków por Ostrowski a najwyżej sklasyfikowany motocyklista Legii – St. Kostrzewski zajął 6 loketę. Ciekawostką jest, iż w rajdzie tym po raz pierwszy wystartowały 3 motocykle MOJ. Były to zwykłe motocykle turystyczne prowadzone przez Jonzę, Rogowskiego i Franka.

Motocykle MOJ były produkowane prawie wyłącznie z części wytwarzanych w Fabryce Maszyn, z niewielkim tylko udziałem krajowych kooperantów i wprost znikomym zastosowaniem elementów importowanych (łożyska toczne, gaźniki, łańcuchy napędowe). Budziły zaufanie solidnym i estetycznym wyglądem, cieszyły się też dobrą opinią jako solidne i wytrzymałe. Były też używane w wojsku w szkołach kierowców batalionów pancernych. Mimo niezbyt wysokiej prędkości maksymalnej uczestniczyły w wielu imprezach sportowych, odnosząc sukcesy. Warto więc odnotować trzy najciekawsze.

Rajd Patrolowy Szlakiem Marszałka J.Piłsudskiego, organizowany corocznie na trasie o długości 2800km przez stołeczny Wojskowy Klub Sportowy „Legia”, należał do najcięższych imprez motocyklowych w kraju. W lecie 1938 roku, wśród 104 pojazdów, startowały po raz pierwszy 3 motocykle MOJ, prowadzone przez zawodników Jonzę, Rogowskiego i Franka. Były to zwykłe motocykle typu turystycznego. Jonza jechał na jednym z prototypów,którego przedrajdowy przebieg wynosił 16 tys. km, motocykl zaś Rogowskiego, nowy model z dwoma rurami wydechowymi miał już za sobą dwa poważne wypadki.

Jak podawała ówczesna prasa, motocykle MOJ były sensacją rajdu. Startowały w klasie 250 ccm (ze względu na nietypową pojemność silnika ), dla której najniższa przeciętna prędkość na całej trasie określoną warunkami regulaminu wynosiła 40 km/h. Motocykle z Katowic „...szły równo i spokojnie, z niewielkim tylko opóźnieniem. Ślązak Jonza , kierownik patrolu, miał anginę i wysoką temperaturę, która - wskutek emocji - przeszła w czasie rajdu ... Pracowały bez zarzutu, nic nie nawaliło na całej trasie z wyjątkiem szwedzkiego łożyska SKF, a wszystkie inne części produkcji krajowej okazały się być bardzo dobre”.

Wszystkie motocykle MOJ ukończyły rajd na dobrych, punktowanych miejscach. Najlepszy był wynik Jonzy - średnia prędkość 50 km/h.

W rajdzie wzięły udział 104 motocykle, z czego 3 motocykle MOJ typu turystycznego (w tym prototypie o przebiegu 16 tys. km oraz jeden po dwóch wypadkach), prowadzone przez zawodników Jonzę, Rogowskiego i Franka. Motocykle wykazały się niezawodnością na całej trasie rajdu (awarii uległo jedynie zagraniczne łożysko). Wszystkie motocykle MOJ ukończyły rajd na punktowanych miejscach dorównując wielkim motocyklom Sokół 600 i 1000.

fot. Darek Chojnacki



Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!