Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Lekcja historyczna na Pradze - fot. Marzena Nowak
Lekcja historyczna na Pradze - fot. Marzena Nowak
Środa, 10 grudnia 2014 r. godz. 14:44

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Lekcja historyczna z Grochowem Fanatycznym

Marzena, źródło: Legionisci.com

W ostatnich tygodniach Grochów Fanatyczny, SKLW i Towarzystwo Przyjaciół Pragi, w ramach cyklicznie odbywających się już spotkań z uczniami w warszawskich szkołach, zorganizowało lekcję historyczną, poświęconą historii prawej strony naszego miasta.

Z racji tego, że tym razem spotkaliśmy się w szkole nr 215 im. Piotra Wysockiego, dyrekcja szkoły poprosiła nas o kilka słów poświęconych patronowi placówki. Wybitna postać Piotra Wysockiego była doskonałym wstępem do rozpoczęcia wykładu związanego z historią prawobrzeżnej Warszawy. To właśnie na terenach Olszynki Grochowskiej miała miejsce najbardziej krwawa bitwa Powstania Listopadowego, którego inicjatorem był właśnie Piotr Wysocki. Przywódca Sprzysiężenia Podchorążych, działacz niepodległościowy, zesłaniec, odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, stanowi do dzisiaj wzór godny naśladowania. Uczniowie z uwagą słuchali nie tylko o jego osiągnięciach, ale również o niezwykłym zachowaniu, gdy podczas sądu polowego i w czasie trwania śledztwa, chronił innych uczestników Sprzysiężenia Podchorążych i całą "winę" za jego działalność wziął na siebie.

W dalszej części spotkania omówiliśmy obowiązujący podział administracyjny Warszawy oraz błędy Miejskiego Systemu Informacji, które nie tylko błędnie wskazują pewne obszary, ale również pomijają niektóre części miasta. Niestety istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że poprzez powielanie błędnych nazw Miejskiego Systemu Informacji, prawdziwe, historyczne nazwy części obszarów Warszawy, mogą zniknąć ze świadomości mieszkańców i co gorsza zostaną zastąpione nowymi - błędnymi, nie mającymi odzwierciedlenia w historii Warszawy. Na szczęście bardzo duża część dzieci na pytanie skąd jest, używała nazwy Grochowa, Gocławia, czy Olszynki Grochowskiej. Aby jednak wszystkie dzieci miały świadomość ciągłości historycznej, omówiliśmy w skrócie wszystkie części administracyjnego podziału Pragi "południe" i "północ". Dodatkowo, aby dzieci potrafiły skojarzyć dany obszar, przedstawiliśmy im najbardziej charakterystyczne obiekty i budowle znajdujące się na konkretnym terenie miasta. Pokazaliśmy slajdy z zabytkami, które szczęśliwie dotrwały do naszych czasów, jak np. Instytut Weterynarii, Rogatki Grochowskie, czy najstarsza zachowana nekropolia na Kamionku. Opowiedzieliśmy również o licznych działaniach wojennych: trzydniowej bitwie ze Szwedami, obronie oddziału 21. Warszawskiego Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, który w rejonie ulic Międzyborskiej, Grenadierów i Jerzego Waszyngtona utworzył redutę. Niemcy nie zdołali jej zdobyć aż do dnia kapitulacji Warszawy. Oczywiście było także o Bitwie o Olszynkę Grochowską, która najbardziej wpisała się w historię tej części miasta, pozostawiając po sobie pamiątkę w postaci licznych patronów ulic, jak i całych oddziałów (grenadierów, kosynierów etc).

Mimo teoretycznie "nudnej" tematyce czas mijał bardzo szybko i ostatnie minuty poświęciliśmy na przeprowadzenie konkursu, który nie tylko miał za zadanie powtórzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy, ale również zastosowanie jej w życiu codziennym. Uczniowie bardzo szybko wyrywali się do odpowiedzi i niemal równo z dzwonkiem wręczyliśmy nagrody i drobne upominki związane z ukochanym k(L)ubem i Grochowem Fanatycznym.

Na koniec odpowiedzieliśmy na kilka pytań, w tym kiedy zostaną przeprowadzone kolejne tego typu lekcje dla innych klas. Składamy podziękowania pedagogom, dyrekcji szkoły i oczywiście obiecujemy wrócić na kolejne spotkania.

fot. Marzena Nowak
fot. Marzena Nowak
fot. Marzena Nowak
fot. Marzena Nowak
fot. Marzena Nowak
fot. Marzena Nowak
fot. Marzena Nowak



Komentarze: (3)

WLNW, 10.12.2014 14:57:25 - *.adsl.inetia.pl

Brawo! Super akcja.

brooklyn, 10.12.2014 19:19:10 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

brawo chlopaki !

progracz, 10.12.2014 19:59:13 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Młody pewnie zawiedziony ze pesa dostał a nie fife :D

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!