Arkadiusz Milik i Artur Jędrzejczyk - radość po golu! - fot. Piotr Kucza / FotoPyK
Niedziela, 12 czerwca 2016 r. godz. 19:49

Euro 2016: Polska 1-0 Irlandia Północna

Reprezentacja Polski udanie rozpoczęła walkę na mistrzostwach Europy we Francji. W niedzielę "biało-czerwoni" pokonali w Nicei Irlandię Północną po bramce w drugiej połowie Arkadiusza Milika! Podopieczni Adama Nawałki w pełni kontrolowali wydarzenia na boisku i mogli strzelić przeciwnikom kilka bramek. Teraz przed Polakami mecze 16 czerwca (Niemcy) i 21 czerwca (Ukraina).

Przez pierwsze minuty Polacy zdominowali swoich przeciwników. "Biało-czerwoni" w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia i z cierpliwością konstruowali kolejne ataki pozycyjne. Często piłka wędrowała na lewe skrzydło, gdzie biegali Artur Jędrzejczyk oraz Bartosz Kapustka. Pierwszy kwadrans upłynął jednak spokojnie. Żadna z drużyn nie oddała celnego strzału na bramkę rywala. Dopiero w 29. minucie przebudzili się podopieczni Adama Nawałki. Arkadiusz Milik dostał podanie w środku pola, podbiegł kilka metrów i mocno strzelił z lewej nogi, lecz Michael McGovern zanotował dobrą interwencję. Niebawem napastnik Ajaxu powinien wyprowadzić Polskę na prowadzenie. Milik poradził sobie z dwójką obrońców, miał przed sobą już tylko golkipera Irlandii, jednak fatalnie chybił. Napór polskiej reprezentacji trwał nadal. W 39. minucie huknął z półwoleja Kapustka i świetną interwencją swój zespół uratował McGovern. Za moment była jeszcze szansa po rzucie rożnym. Tym razem w zamieszaniu uderzył Michał Pazdan, ale futbolówka wylądowała tylko na bocznej siatce. Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem dominacji polskiej ekipy, która nie została ani raz udokumentowana bramką.

Tomasz Jodłowiec - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Drugą połowę Irlandczycy rozpoczęli odważniej, lecz Polacy znów szybko uzyskali przewagę. Kilka minut po gwizdku rozpoczynającym drugą połowę wynik pojedynku otworzył Arkadiusz Milik! Napastnik Ajaxu otrzymał podanie od Jakuba Błaszczykowskiego i mocnym strzałem po zmieni pokonał Michaela McGoverna. Po strzeleniu gola gracze Adama Nawałki poczuli się zdecydowanie pewniej. Imponował szczególnie Bartosz Kapustka, która pewnie poczynał sobie na skrzydle. W 68. minucie zagrożenie pojawiło się na drugiej stronie. Jakub Błaszczykowski spróbował strzału po długim rogu, który był minimalnie niecelny. Trzy minuty potem błąd popełnił Michał Pazdan. Obrońca Legii został wyprzedzony przez jednego z Irlandczyków, ten popędził w stronę Wojciecha Szczęsnego, a bramkarz Romy świetnym wyjściem uratował Polaków. Kwadrans przed końcem starcia Krzysztof Mączyński dostał podanie przed polem karnym i fatalnie uderzył ponad celem. "Biało-czerwoni" chcieli jeszcze przed wybrzmieniem końcowego gwizdka chcieli rozstrzygnąć losy pojedynku. Bliski tego był Kamil Grosicki w 81. minucie, a za moment Arkadiusz Milik. W samej końcówce do remisu mógł doprowadzić Steven Davis. Irlandczyk doskonale wyszedł do podania z rzutu wolnego, ale nieczysto trafił w futbolówkę. W odpowiedzi z daleka po indywidualnym rajdzie huknął Grzegorz Krychowiak i do szczęścia zabrakło naprawdę niewiele.