Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej

Piątek, 25 stycznia 2019 r. godz. 20:02

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Legia poszerza współpracę z klubami z Warszawy i regionu

Raffi, źródło: Legia.com

W środę 23 stycznia przy Łazienkowskiej 3 odbyły się pierwsze warsztaty dla trenerów z klubów mazowieckich. Pojawiło się na nich blisko 70 trenerów z kilkudziesięciu klubów z Warszawy i regionu. Ma być to krok do lepszej współpracy z tymi klubami, tak by najzdolniejsi gracze z regionu mogli rozwijać się w Legii już w młodym wieku, a kluby i trenerzy również odnosili z tego korzyści.

Wdrażane będą dalsze inicjatywy w tym kierunku. Środowe wydarzenie zapoczątkowało cykl warsztatów, które Legia zamierza organizować regularnie, dwa razy w roku; sądząc po zainteresowaniu uczestników, chętnych nie zabraknie.

Środowe warsztaty składały się z trzech bloków. Pierwszym były prezentacje menedżera akademii Radosława Mozyrki i dr Piotra Żmijewskiego z Legia Lab. Menadżer APLW opowiedział o modelu gry, celach treningowych, metodologii pracy czy filozofii treningowej Akademii Legii. Pokazał, jakie cechy u piłkarzy chce kształtować w pierwszej kolejności, jak wygląda praca z młodszymi i starszymi chłopcami.
– Organizujemy te warsztaty przede wszystkim po to, by budować jak najlepszą więź z klubami lokalnymi. Zależy nam, by w regionie szkolono coraz to lepszych piłkarzy, bo raz, że podnosi to poziom rywalizacji, co jest dobre dla wszystkich, a dwa - więcej zdolnych zawodników z Mazowsza będzie mogło trafiać do naszej Akademii. Teraz te proporcje między chłopcami pochodzącymi z województwa mazowieckiego i z innych części Polski rozkładają się mniej więcej pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Docelowo chcielibyśmy, by zdecydowaną większość stanowili zawodnicy z regionu. Emocjonalnie związani z tym miejscem, z naszym klubem – tłumaczy ideę środowego spotkania Radosław Mozyrko.

Następnie głos zabrał dr Żmijewski, naukowiec odpowiedzialny za projekt Legia Lab. Przybliżył temat wysiłku i zdolności wysiłkowych młodych zawodników, na podstawie badań naukowych oraz własnych wieloletnich doświadczeń. Nakreślił również ideę powstania laboratorium w ośrodku w Książenicach oraz zwrócił uwagę na rolę wiedzy naukowej w rozwoju sportowym klubu.

Każdy z trenerów, który wziął udział w środowych warsztatach otrzymał zniżkę na Kongres Science4Football. To międzynarodowe wydarzenie promujące praktyczną i sprawdzoną wiedzę oraz technologie w obszarze piłki nożnej i nauk o sporcie odbędzie się 1 - 2 maja przy Łazienkowskiej 3. Skierowane jest do fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów, sportowców, lekarzy, trenerów różnych specjalizacji, rodziców sportowców, ludzi biznesu czy skautów. Czołowi eksperci z innowacyjnych klubów piłkarskich i innych organizacji zaprezentują oraz omówią na nim stan wiedzy i trendy przyszłości.

Drugą częścią warsztatów była obserwacja treningu w towarzystwie koordynatorów: U5 - U12 Sebastiana Różyckiego oraz U13 - U18 Piotra Urbana. Każdy uczestnik otrzymał przed zajęciami konspekt tego treningu, w jego trakcie mógł na bieżąco zadawać pytania koordynatorom, a po zakończeniu wymienić uwagi z trenerami prowadzącymi zajęcia na temat zastosowanych przez nich środków treningowych, poszczególnych ćwiczeń i ich celu, praktycznego wdrażania założeń programu szkolenia.

Trzeci blok stanowiła dyskusja w mniejszym gronie. Trenerzy goszczący na warsztatach mogli przy danym stoliku porozmawiać z menadżerem Radkiem Mozyrko, dyrektorem Akademii Jackiem Zielińskim, koordynatorem U5 - U12 Sebastianem Różyckim, koordynatorem U13 - U18 Piotrem Urbanem, koordynatorem treningu indywidualnego Mateuszem Kamudą, treningu motorycznego Cesarem Sanjuanem-Szklarzem czy treningu bramkarskiego Maciejem Kowalem.

Poruszono między innymi temat przejść zawodników z Legia Soccer Schools do Akademii, skautingu lokalnego i krajowego, priorytetów treningowych, przesunięć do starszych zespołów, "dnia bez trenera", funkcjonowania działu treningu indywidualnego, rozwoju bramkarzy pod kątem rozumienia gry czy wsparcia dla zawodników późnodojrzewających.
W ostatnich dwóch latach Akademia Legii podjęła także inne działania, które mają służyć regionowi.
Od roku trenerzy z Mazowsza, którzy prowadzili chłopca tuż przed przejściem do Legii, otrzymują od klubu sezonowy karnet na domowe mecze Legii, przez rok od przejścia zawodnika do Legii. W każdej relacji z meczów Akademii w kat. U14-U18 na klubowym profilu na Facebooku i na stronie internetowej Akademii wymieniane są nazwy klubów, z których ci chłopcy do Legii trafili.

Za sprawą decyzji PZPN zostały zlikwidowane ekwiwalenty za transfer, w przypadku zawodników do 12 roku życia. Jednak od niedawna ruszył legijny system solidarnościowym dla klubów z Mazowsza. Jednak jeśli taki chłopiec który trafi do Legii w młodym wieku z innego klubu, pozostanie tu i po 15 roku życia podpisze kontrakt, to jego poprzedni klub będzie miał prawo do bonusu. Gratyfikacja w jakimś stopniu pokryje ekwiwalent, jaki ten klub mógłby uzyskać od Legii, gdyby chłopiec przechodził do nas dopiero w kategorii starszej. W każdym sezonie najstarsza kategoria, której będzie dotyczył bonus, to U13 w chwili przeprowadzenia transferu, a zatem w obecnym sezonie dotyczyć będzie chłopców z rocznika 2006 i młodszych, w następnym sezonie najstarszy zawodnik objęty systemem solidarnościowym to rocznik 2007, etc.

Klub liczy na to, że powyższe inicjatywy pomogą w relacjach między klubami i szkółkami na Mazowszu i pozwolą na skupianie pod skrzydłami Akademii, stosunkowo wcześnie, graczy z największym potencjałem w regionie.



Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!