Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Kartoniada zaprezentowana podczas derbowego meczu 5 kwietnia 2002 roku  - fot. Woytek / Legionisci.com
Kartoniada zaprezentowana podczas derbowego meczu 5 kwietnia 2002 roku - fot. Woytek / Legionisci.com
Niedziela, 5 kwietnia 2020 r. godz. 09:44

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Kartka z kalendarza: 5 kwietnia

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com

Co działo się 5 kwietnia? Wspinamy udane dla legionistów derby Warszawy, podczas których z kartonów została utworzona syrenka warszawska oraz panorama stolicy. Oraz trzy gole w dogrywce w 1/4 finau Pucharu Polski w 1995 roku.

Mecze

Sezon 2002/03 Ekstraklasa: Legia Warszawa 0-0 Górnik Zabrze

Skład Legii: Zoran Mijanović – Tomasz Jarzębowski, Jacek Zieliński, Marek Jóźwiak, Łukasz Surma - Adam Majewski (80’ Jacek Magiera), Tomasz Kiełbowicz, Aleksandar Vuković (60’ Marek Saganowski), Ajazdin Nuhi (71’ Tomasz Sokołowski) – Stanko Svitlica, Cezary Kucharski
Trener: Dragomir Okuka

Mecze obu zespołów od zawsze elektryzowały kibicowskie środowisko. Przy Łazienkowskiej pojawiło się 9 tys. fanów jednak nie została zaprezentowana żadna oprawa. Było to spowodowane protestem przeciw animozjom międzyklubowym, które kilka dni wcześniej doprowadziły do śmierci jednego kibica we Wrocławiu. W bramce Legii z powodu skręconej kostki nie mógł zagrać Artur Boruc. Kontuzja pierwszego golkipera pozwoliła na debiut serbskiego bramkarza Zorana Mijanovicia. W pierwszej części meczu zdecydowaną przewagę mieli legioniści, jednak nie zdołali tego potwierdzić golem. Najlepszą sytuację na zdobycie bramki miał w 38. minucie Aleksanadar Vuković, jednak przegrał pojedynek z golkiperem zabrzan. W drugiej części meczu „Wojskowi” wciąż atakowali, a Górnik liczył na kontrataki. Goście trafili nawet w słupek bramki legionistów. Ostatecznie warszawiacy nie dali rady przebić się przez zabrzański mur i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Szkoda, bo gdyby podopieczni Dragomira Okuki wygrali wskoczyliby na pozycję lidera Ekstraklasy.



Sezon 2001/02 Ekstraklasa: Legia Warszawa 3-0 Polonia Warszawa
1-0 33’ Sylwester Czereszewski
2-0 79’ Tomasz Sokołowski
3-0 90’ Stanko Svitlica

Skład Legii: Radostin Stanew - Tomasz Sokołowski, Siarhiej Amieljanczuk, Marek Jóźwiak, Jacek Zieliński - Maciej Murawski, Jacek Magiera (84’ Adam Majewski), Tomasz Kiełbowicz, Aleksandar Vuković - Cezary Kucharski, Sylwester Czereszewski (88’ Stanko Svitlica)
Trener: Dragomir Okuka

Stadion na derby Warszawy zapełnił się po ostatnie miejsce. Na wyjście piłkarzy na trybunie została ułożona kartoniada, przedstawiająca syrenkę warszawską wraz z panoramą miasta. Podczas meczu pojawiła się również Wielka Flaga, a po bramkach pirotechnika i fajerwerki. Do 25. minuty wydawało się, że lekką przewagę mieli poloniści. Pomimo to w 33. minucie to „Wojskowi” wyszli na prowadzenie. Słabym piąstkowaniem popisał się Andrzej Krzyształowicz, co szybko wykorzystał Sylwester Czereszewski, który przelobował golkipera. Wielka radość na boisku oraz trybunach! Po zmianie stron o wiele lepiej prezentowali się „Wojskowi”, co potwierdzili golem w 79. minucie. Fenomenalnym strzałem z dystansu popisał się Tomasz Sokołowski, a golkiper „Czarnych Koszul” nie miał najmniejszych szans przy uderzeniu legionisty. Sokołowski „zdjął pajęczynę” z bramki rywala. Kropkę nad „i” w 90. minucie postawił Stanko Svitlica, który płaskim uderzeniem pokonał golkipera.







Sezon 1994/95 Puchar Polski: Legia Warszawa 4-1 (pd.) Raków Częstochowa
1-0 - 48' Grzegorz Wędzyński
1-1 - 52' Jan Spychalski
2-1 - 98' Grzegorz Lewandowski
3-1 - 112' Tomasz Unton
4-1 - 118' Piotr Mosór

Skład Legii: Zbigniew Robakiewicz - Krzysztof Ratajczyk, Jacek Zieliński, Marek Jóźwiak, Grzegorz Lewandowski, Zbigniew Mandziejewicz (65' Piotr Mosór), Jacek Bednarz, Leszek Pisz (75' Tomasz Unton), Grzegorz Wędzyński, Jerzy Podbrożny, Marcin Mięciel
Trener: Paweł Janas

Urodziny

5 kwietnia 1962 roku w Lwówku Śląskim urodził się były piłkarz Legii Zbigniew Mandziejewicz. Obrońca trafił do „Wojskowych” w 1993 roku po dziesięcioletniej przygodzie ze Śląskiem Wrocław. W warszawskim klubie grał przez trzy lata, podczas których rozegrał 104 mecze i zdobył 10 bramek. Sięgał dwukrotnie po mistrzostwo Polski (1994 i 1995) oraz dwukrotnie po krajowy Puchar (1994 i 1995). Wraz z Legią zagrał w 1996 roku w pamiętnej Lidze Mistrzów. Po pobycie w stolicy zawodnik wyjechał do Austrii, po czym występował w polskich klubach.

5 kwietnia 1985 roku w Warszawie urodził się były piłkarz Legii Marcin Smoliński. Grę w Legii rozpoczął w sezonie 2004/05, a na Łazienkowską trafił prosto z GKP Targówek. Z "Wojskowymi" wywalczył jeden tytuł mistrza Polski i raz sięgnął po Puchar Polski. W sumie zagrał w 103 spotkaniach, w których strzelił 10 goli.

Wszystkiego najlepszego!



Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!