Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej

Sobota, 25 kwietnia 2020 r. godz. 12:19

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Biblioteka legionisty: Nie tylko Legia

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Tytuł książki może nie jest najbardziej trafny, ale lektura książki z serii "Bohaterowie stadionów", napisanej pod koniec lat 80. przez Wojciecha Piekarskiego, jest jak najbardziej godna polecenia. W książce opisani są wybrani sportowcy klubów wojskowych, zaś sam tytuł wskazywać ma, że nie tylko Legia posiadała w swoich szeregach wyjątkowych sportowców.

Faktycznie, w książce znajdujemy opowieści dotyczące wojskowych z Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia czy Gdyni. Nas oczywiście najbardziej interesują te związane z Legią. Pierwszy legijny akcent znajdujemy zresztą na okładce, która przedstawia wspaniałego przed laty zawodnika sekcji jeździeckiej Legii, Jana Kowalczyka. Jemu właśnie poświęcony został pierwszy rozdział zatytułowany "W siodle".

W książce Wojciecha Piekarskiego opisani zostali także zawodnicy Legii reprezentujący nasz klub w innych dyscyplinach, m.in. Wiesław Rudkowski, Zdzisław Krzyszkowiak, Andrzej Trochanowski, Marian Woronin, Marian Foik czy Bogusław Zych. Jedynym piłkarzem Legii przedstawionym na łamach książki jest Jacek Kazimierski, bramkarz Legii, który był rezerwowym w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata. Krzysztof Kondratowicz z kolei pełnił funkcję kierownika sekcji pływackiej Legii. Ponadto wśród ciekawych historii poznajemy losy biatlonistów, jak i samej sekcji działającej w WKS Legia Zakopane.

"Zakopane to Mekka naszych narciarzy. Tam też działa Wojskowy Klub Sportowy Legia. Powstał w listopadzie 1950 roku. Akces do tego klubu zgłosili słynni narciarze ze Stanisławem Marusarzem na czele. Tu także, kilka lat później, a konkretnie w 1955 roku zameldował się do pełnienia żołnierskiej i sportowej służby Stanisław Zięba. (...) Gdy Stanisław Zięba, wspierany przez Kazimierza Malczewskiego i Stanisłąwa Stryczulę zaczynał w 1958 roku budować polski biatlon najsilniejszym, właściwie, jedynym w kraju ośrodkiem, była zakopiańska Legia. Dwuboiści od początku mają swoją bazę w Ośrodku Szkolenia Sportowego Wojska Polskiego w Kirach. Nazwa ośrodka sugeruje sportowy kompleks z prawdziwego zdarzenia, tymczasem jest to skromny, choć zadbany obiekt" - czytamy w rozdziale "Biatlonowe załamanie".

Tytuł: Nie tylko Legia
Autor: Wojciech Piekarski
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Rok wydania: 1987
Liczba stron: 166

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.



przeczytaj więcej o: , ,


Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!