Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Biblioteka legionisty: Wielcy piłkarze sławne kluby
Bodziach, źródło: Legionisci.com
"Autorzy przystąpili do pracy nad tą książką z wielką satysfakcją, a jednocześnie uzasadnionymi obawami o właściwy wybór sylwetek i klubów. Ograniczona wielkość pozycji narzucała dość surową selekcję, a każda z kandydatur była obiektem wielu dyskusji autorów i Wydawcy. (...) Mamy nadzieję, że zdecydowana większość sylwetek piłkarzy i klubów zostanie przyjęta bez sporów. W stosunku do pewnej części padną z pewnością kontrkandydatury. (...) Dlaczego nie ma sylwetek Brychczego, Kałuży, Kuchara, Oślizły, Pola, Szczepaniaka, Szymkowiaka, czy Wodarza..." - czytamy we wstępie do książki, który właściwie wyjaśnia, co znajdujemy w środku.
Otóż Andrzej Gowarzewski oraz Grzegorz Stański na 360 stronach przedstawili sylwetki najlepszych piłkarzy i klubów z całego świata. Jak już wiecie, niestety wśród "wielkich" nie uwzględniono w tej pozycji Lucjana Brychczego. Spośród polskich graczy przedstawione zostały zaledwie cztery postaci - Laty, Cieślika, Lubańskiego oraz Kazimierza Deyny. Charakterystyka graczy kończy się na MŚ w 1978 roku, ze względu na rok wydania opisywanej publikacji.
W części drugiej, w której opisane zostały kluby z całego świata, a dokładniej Europy i Ameryki Południowej, znajdujemy opisy Górnika, Ruchu, Wisły oraz oczywiście Legii. W rozdziale "Legia Warszawa... to nasza duma i sława" znajdujemy m.in. opowieść o Legii z lat 20. XIX wieku. "Chimeryczność formy nie pozwoliła legionistom zwojować nic ponad trzykrotnie trzecie miejsce (1928, 30 i 31), chociaż wszyscy wymienieni grywali w reprezentacji Polski, a Łańko i Nawrot należeli do czołowych snajperów kraju. Ten ostatni w spotkaniu z Ruchem w 1930 roku strzelił sześć goli! Niesnaski między... narzeczonymi Łańki i Nawrota doprowadziły do rozbicia słynnego tercetu" - czytamy w rozdziale poświęconym Legii. Ten jest dość skromny, liczy bowiem zaledwie cztery strony, ale na tych kartach autorzy zdołali zebrać trochę ciekawostek. Nie tylko o przedwojennej Legii, ale również tej, która pod wodzą Jaroslava Vejvody zdobyła tytuł mistrza Polski w roku 1969.
Opisane pokrótce zostały również mecze Legii z Galatasaray oraz półfinałowe spotkanie z Feyenoordem. Autorzy słowem nie wspominają o sytuacji jaka miała miejsce w drodze na rewanżowe spotkanie w Rotterdamie, które bez wątpienia miało wpływ na końcowy wynik (porażka 0-2).
Tytuł: Wielcy piłkarze sławne kluby
Autor: Andrzej Gowarzewski, Grzegorz Stański
Wydawnictwo: Sport i Turystyka
Rok wydania: 1979
Liczba stron: 362
Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.
przeczytaj więcej o: Legia Warszawa, biblioteka, książki, Kazimierz Deyna, Grzegorz Stański, Andrzej Gowarzewski, Marian Łańko
Komentarze: (0)
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
Dodaj swój komentarz:
autor:
e-mail:
treść:
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!