Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej

Wtorek, 30 marca 2021 r. godz. 10:45

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Biblioteka legionisty: Mecze polskich spraw

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Wydana w marcu tego roku książka Stefana Szczepłka, zatytułowana "Mecze polskich spraw", przedstawia historie czternastu spotkań, zdaniem autora, dość istotnych dla naszej reprezentacji. Jako że w reprezentacji Polski przez lata grało wielu piłkarzy Legii, w tej publikacji nie mogło również zabraknąć legijnych wątków.

Tym bardziej, że Stefan Szczepłek nigdy nie ukrywał, że przy Łazienkowskiej spędził wiele lat, śledząc i wyłapując mnóstwo ciekawostek, które następnie "sprzedaje" w kolejnych swoich książkach. Nie inaczej jest w przypadku "Meczów polskich spraw", gdzie dykteryjek znajdziemy całe mnóstwo. Autor bowiem nie koncentruje się tylko i wyłącznie na tytułowym meczu, a opisuje wiele ciekawostek zanim do niego doszło, ale i takich zupełnie z nim niezwiązanych. Kto zna trochę dotychczasową twórczość Szczepłka, doskonale powinien wiedzieć, jakiego stylu pisania należy się spodziewać (podobnego to tego z "Mojej historii futbolu").

"W maju 1957 roku telewizja transmitowała pierwszy raz międzypaństwowy mecz Polaków (w Warszawie, z Turcją, w obecności Władysława Gomułki), ale tym razem nie miała takich planów. Mogła transmitować wyłącznie imprezy sportowe odbywające się w Warszawie, w zasięgu nadajnika, który znajdował się na Pałacu Kultury. Kiedy więc w Chorzowie zawodnicy wychodzili na boisko, w telewizji trwała transmisja meczu bokserskiego ze stołecznej Hali Gwardii, Legia - Motor Łabędy. Zresztą w Polsce nie było jeszcze wielu odbiorników, a cena telewizora Wisła czy Belweder równała się trzem średnim pensjom" - czytamy jedną z opowiastek w książce.

Przedstawione zostały mecze: Węgry - Polska (18.12.1921), Polska - Węgry (27.08.1939), Polska - ZSRR (20.10.1957), Polska - Brazylia (20.06.1968), Polska - Węgry (10.09.1972), Polska - Anglia (06.06.1973), Polska - Szwecja (26.06.1974), Polska - Belgia (18.06.1982), Polska - Hiszpania (08.08.1992), Norwegia - Polska (24.03.2001), Belgia - Polska (15.11.2006), Polska - Czechy (16.06.2012), Polska - Niemcy (11.10.2014), Polska - Senegal (19.06.2018). Całość przedstawiona została chronologicznie i okraszona bardzo skromnie fotografiami.

"Brazylijczycy przylecieli do Warszawy, mimo że na miejsce spotkania wybrano Stadion Śląski w Chorzowie. Zamieszkali w hotelu Bristol, jedynym w stolicy, który spełniał normy cywilizacji zachodniej. Spędzili tu trzy dni. Wybrali się nawet na mecz ligowy Legia - Wisła Kraków, zakończony wynikiem 1:1" - czytamy w rozdziale poświęconym występowi Polaków z "Canarinhos".

Tę dość krótką lekturę czyta się lekko i przyjemnie. Warto poświęcić jej dwa wieczory.

Tytuł: Mecze polskich spraw
Autor: Stefan Szczepłek
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 317
Cena okładkowa: 42,99 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.





Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!