Miłosz Kozak i Kacper Skibicki - fot. Woytek / Legionisci.com
Uwaga: Wiadomość archiwalna!
Radomiak Radom, czyli powrót po 36 latach
Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com
Legia Warszawa w najbliższą sobotę zagra wyjazdowe spotkanie z Radomiakiem Radom. Będzie to pierwszy mecz pomiędzy obydwoma zespołami w najwyższej klasie rozgrywkowej od 36 lat, a dopiero trzeci w historii. Zapraszamy do bliższego poznania beniaminka.
Radomiak po raz ostatni występował w najwyższej polskiej lidze w 1985 roku. Po awansie do Ekstraklasy do końca nie było wiadomo, gdzie zespół z Radomia będzie rozgrywał mecze domowe. Ostatecznie stadion w Radomiu został dopuszczony do użytkowania przez komisję licencyjną. W zeszłym sezonie klub z województwa mazowieckiego w ostatniej kolejce pokonał Koronę Kielce 2-0 i tym samym przypieczętował triumf w 1. lidze. Ich ostateczny bilans to 68 punktów, 20 zwycięstw, 8 remisów i 6 porażek. Drugi Bruk-Bet Termalica Nieciecza wyprzedził o trzy punkty.
Do sezonu 2021/22 Radomiak przygotowywał się w Gniewinie. Podczas okresu przygotowawczego rozegrali pięć sparingów. Najpierw zmierzyli się z Jagiellonią Białystok, z którą wygrali aż 4-1, a trzy dni później 2-0 pokonali Lechię Gdańsk. Dwa pierwsze testy z ekstraklasowymi ekipami mogli uznać za bardzo udane. Później szli jak burza, ograli 2-0 z drugoligową Olimpią Elbląg, a następnie 2-1 drugoligową Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Ostatni test zakończył się porażką Radomiaka 1-2 z drugoligowym Motorem Lublin.
Transfery Radomiaka w tym okienku przebiegały głównie pod kątem obcokrajowców. Beniaminek ściągnął do swoich szeregów dwóch stoperów: Portugalczyka Goncalo Silvę oraz urodzonego w Demokratycznej Republice Konoga Jonathana Simbe Bwange. Pierwszy z nich ma 30 lat i dotychczas reprezentował jedynie kluby ze swojej ojczyzny. Ostatnie sześć lat spędził w ekstraklasowym Belenenses SAD. W barwach tego klubu rozegrał 166 meczów, w których zdobył sześć bramek. Ma za sobą m.in. grę w Lidze Europy w sezonie 2015/16. Ówcześnie jego klub rywalizował z Lechem Poznań, włoską AC Fiorentiną czy szwajcarskim FC Basel. Silva nie zagrał ani minuty w starciach z poznaniakami. Simbe Bwange ma 21-lat, a do Polski przyleciał rok temu do amatorskiej ekipy KTS Weszło. Ciekawym CV dysponuje 35-letni snajper Mario Rondón, który jest reprezentantem Wenezueli (14 meczów, trzy gole). Oprócz gry w klubach w swojej ojczyźnie piłkarz może się pochwalić epizodami w Chinach oraz Rumunii. Ostatnie dwa lata spędził w rumuńskim CFR Cluj, z którym sięgnął dwukrotnie po mistrzostwo kraju oraz po puchar. W barwach "Kolejarzy" rozegrał 78 meczów, w których strzelił 14 goli oraz zanotował siedem asyst. Równie interesująco wygląda brazylijski napastnik Maurides. Snajper ostatnimi czasy grał w Korei Południowej, a wcześniej w Chinach, Bułgarii, Portugalii czy Brazylii. Najlepiej prezentował się w bułgarskim CSKA Sofia, w którym rozegrał 27 meczów i strzelił trzynaście goli. Lewe skrzydło wzmocnił 28-letni Portugalczyk Luís Machado, który ostatni rok spędził w indyjskim NorthEast United FC. Wcześniej reprezentował jedynie portugalskie kluby, a najbardziej błyszczał w aktualnie drugoligowym CD Feirense (101 meczów, dziewięć bramek, dziesięć asyst). Warto dodać, że Radomiak wykupił ze szwajcarskiego FC Sion 31-letniego stopera Raphaela Rossiego. Brazylijczyk spędził rundę wiosenną sezonu 2020/21 na wypożyczeniu. Rossi radził sobie świetnie, a włodarze "Warchołów" zdołali ściągnąć go do siebie na stałe za pół miliona złotych, co jest dotychczasowym rekordowym transferem Radomiaka.
Z Legii do Radomiaka został wypożyczony 21-letni Mateusz Grudziński, który może występować na pozycji stopera lub lewego obrońcy. Piłkarz ma za sobą debiut w pierwszej drużynie stołecznego zespołu podczas ostatniego ligowego meczu sezonu 2019/20 z Pogonią Szczecin. W minionym sezonie Grudziński występował w rozgrywkach I ligi w barwach Zagłębia Sosnowiec w rundzie jesiennej (14 meczów, 1 gol) oraz w rundzie wiosennej w II-ligowym Zniczu Pruszków (19 występów, 1 gol). W sezonie 2019/20 oprócz wspomnianego, 11-minutowego występu w ekstraklasie, zagrał w 20 meczach III-ligowych rezerw Legii, w których zdobył 3 bramki.
Przyszli: Raphael Rossi (transfer definitywny, FC Sion, kontrakt do czerwca 2024), Maurides (ostatnio FC Anyang, kontrakt do czerwca 2024), Goncalo Silva (Belenenses, kontrakt do czerwca 2023), Mario Rondon (CFR Cluj, kontrakt do czerwca 2023), Luis Machado (ostatnio NorthEast United FC, kontrakt do czerwca 2023), Jonathan Simba Bwanga (transfer definitywny, KTS Weszło), Mateusz Grudziński (roczne wypożyczenie, Legia Warszawa), Jakub Nowakowski (powrót z wypożyczenia, Bytovia Bytów), Dominik Stępień (powrót z wypożyczenia, Lechia Tomaszów Mazowiecki), Mateusz Kryczka (powrót z wypożyczenia, Ursus Warszawa).
Cieszyć kibiców "Warchołów" może fakt, że niewielu piłkarzy odeszło z klubu. Radom głównie opuszczali zawodnicy, którzy się tam nie sprawdzili lub nie pasowali do koncepcji trenera. Spory problem mogą mieć na pozycji bramkarza, gdyż do Legii Warszawa wrócił Mateusz Kochalski. Radomiak dysponuje jeszcze trzema innymi bramkarzami, jednak żaden z nich nie ma powyżej 22 lat.
Odeszli: Raphael Rossi (koniec wypożyczenia, FC Sion), Patryk Mikita (koniec kontraktu), Adam Banasiak (Chrobry Głogów), Damian Gąska (koniec wypożyczenia, Śląsk Wrocław), Rok Sirk (koniec wypożyczenia z Zagłębia Lubin, obecnie NK Maribor), Mateusz Kochalski (koniec wypożyczenia, Legia Warszawa), Kacper Wiatrak (wypożyczenie, Chełmianka Chełm), Mamadu Cande (Estrela da Amadora), Athanasios Scheidt, Amancio Fortes, Morimakan Diane, Marcel Szymański (koniec kontraktów).
Na inaugurację sezonu 2021/22 Radomiak Radom zremisował bezbramkowo z Lechem Poznań. Świetnie w tym spotkaniu zaprezentował się debiutujący 21-letni golkiper Filip Majchrowicz. Znalazł się on w jedenastce kolejki Ekstraklasa według Canal+ Sport i został młodzieżowcem kolejki. Dzięki zdobytemu punktowi radomianie zajmują 14. pozycję w Ekstraklasie. Warto dodać, że Radomiak dzień po spotkaniu z "Kolejorzem" rozegrał mecz towarzyski z GKS-em Bełchatów, który wygrał.
Historia
Klub z Radomia powstał w 1945 roku, jednak 22 lata później nastąpiła fuzja z Radomskim Kołem Sportowym. Radomiak przejął wszystkie jego tradycje oraz wartości, dlatego też rok powstania klubu datuje się na 1910 rok. Dla "Warchołów" jest to dopiero drugi w ich historii sezon na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce. Wcześniej w elicie rywalizowali w sezonie 1984/1985, jednak ówcześnie zajęli przedostatnie miejsce w ligowej tabeli. Najdalej w Pucharze Polski zaszli w sezonie 2006/2007, kiedy w dwumeczu przegrali 1-4 z Cracovią.
W swojej historii Legia z Radomiakiem rozegrała tylko dwa oficjalne spotkania. Po raz pierwszy ekipy spotkały się w sezonie 1984/1985, a mecz zakończył się remisem 1-1. Nieco ponad pół roku później Legia zwyciężyła w Warszawie 2-0.
Komentarze: (0)
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
Dodaj swój komentarz:
autor:
e-mail:
treść:
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE:
- Dean Klafurić zwolniony! (267)
- Legia Warszawa 0-2 Spartak Trnava (207)
- PS: Nawałka odmówił Legii (162)
- Nawałka od środy trenerem? (152)
- Klafurić: Możemy pokonać Spartak w rewanżu (145)
- Ukrainiec kandydatem na trenera (133)
- LIVE!: Spartak Trnava - Legia Warszawa (129)
- Spartak Trnava 0-1 Legia Warszawa (117)
- Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin (106)
- Klafurić: Przegrana bitwa, ale nie wojna (94)
Zgłoś newsa!
Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam!
Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!