Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej

Czwartek, 19 sierpnia 2021 r. godz. 11:00

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Biblioteka legionisty: Kopalnia. Sztuka futbolu #06

Bodziach, źródło: Legionisci.com

W ostatnich tygodniach na rynku ukazała się szósta odsłona znanej już serii "Kopalnia. Sztuka futbolu", za którą stoi Piotr Żelazny. Po wielu miesiącach przerwy, tym razem możemy przeczytać kilkanaście naprawdę dobrych tekstów odnoszących się do lat 90. XX wieku.

Wśród kilkunastu ciekawych tekstów nie brakuje opowieści dotyczących Legii. Jedną z nich przytacza były obrońca stołecznego zespołu, Tomasz Łapiński. Pisze o zjawisku Citkomanii, które ogarnęło nasz kraj w drugiej połowie lat 90. "Łapa" miał okazję grać z Markiem Citką zarówno w Widzewie, jak i Legii, więc przytacza sporo historii dość szczegółowo. "Kilka lat później los złączył nas ponownie, w Warszawie. Obaj już po traumatycznych przejściach szpitalnych, spotkaliśmy się na treningu w Legii. Tym razem ja miałem piłkę, on usiłował mi ją odebrać. Rozpędzony podbiegł do mnie, dostałem kolanem w łydkę. Zawyłem z bólu. Nie pozwoliłem się sprowadzić z boiska. Dograłem trening do końca, mimo że przy każdym kroku czułem, jakby mi ktoś gwóźdź wbijał w nogę. (...) Rentgen w rejonowej przychodni pokazał złamanie kości strzałkowej. Następnego dnia rzuciłem z przekąsem do Marka: - Zemściłeś się?".

Z kolei opowieść o "Miętowym" przygotowała Iza Koprowiak. W rozdziale zatytułowanym "Marcin Mięciel zawsze stosuje plaster" dowiadujemy się co nieco o historii napastnika, który do stolicy przyjechał znad morza. "Uroda to jedno, ale żeby ją ktoś zauważył, legionista musiał się pokazać. Lubił to. Kiedy kierownik drużyny przynosił do szatni nowe buty i wszyscy sięgali po klasyczne, czarne korki, on brał białe - w tamtych czasach był to wybór awangardowy. Wymyśliłem sobie opaskę na rękę, kolczyk w uchu, miałem swoją charakterystyczną fryzurę. Widziałem szarość na ulicach, na boisku, z nią kontrastowała moja młodość, coraz więcej kolorów wokół mnie. Nie miałem ich w dzieciństwie, znajdowałem je w rzeczach, które przychodziły z Zachodu. Brałem przykład - wspomina Mięciel" - czytamy.

Z kolei w rozdziale "Futbol na wczoraj", którego autorem jest Michał Zachodny, przypomniano pamiętny występ Legii w Pucharze Zdobywców Pucharów w roku 1991. "Legia wykorzystywała również obowiązujące przepisy. Spowalniała grę podaniami do bramkarza, który wciąż mógł łapać piłkę po zagraniu od kolegi z drużyny. Także ze względu na opóźnienie wznowienia autu bramkowego jedną z dwóch żółtych kartek obejrzał w ćwierćfinałowym rewanżu w Genui Maciej Szczęsny. Rywale nie potrafili złapać rytmu, rozwinąć swojej gry i zdominować do końca warszawskiej drużyny. Aż do półfinału, gdy Manchester United Alexa Fergusona okazał się barierą nie do przebicia" - czytamy w kilkustronicowym tekście.

Szóstą "Kopalnię" kończy długi wywiad z Maciejem Szczęsnym, który przeprowadził Piotr Żelazny. Sporo w nim opowieści nt. ustawianych meczów, a także Legii dawnych lat. W całej publikacji znajduje się sporo bardzo interesujących tekstów odnoszących się do lat 90., jak choćby te o dawnych gwiazdach światowego futbolu - "Gazzie", czyli słynnym Paulu Gascoigne, George'u Weah i Diego Maradonie. Doskonale czyta się również historię nt. reprezentacji Jugosławii ("Ostatni lot reprezentacji Jugosławii"), która została pozbawiona możliwości gry na Euro 92 w Szwecji.

Tytuł: Kopalnia. Sztuka Futbolu #06
Autorzy: Praca zbiorowa (Piotr Żelazny, Rafał Stec, Leszek Jarosz, Tomasz Łapiński, Wojciech Jagielski, Stefan Szczepłek, Michał Okoński, Paweł Czado, Sasa Ibrulj, Iza Koprowiak, Tomasz Lipiński, Adam Drygalski, Emauel Rosu, Leszek Milewski, Joanna Wiśniowska, Piotr Wesołowicz, Manuel Veth, Zbigniew Mucha, Olgierd Kwiatkowski, Michał Zachodny, Piotr Jagielski, Michał Trela)
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 304
Data wydania: 2021
Cena: 55 zł

Poprzednie recenzje w dziale Biblioteka legionisty.




Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!