Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej

Środa, 18 sierpnia 2021 r. godz. 12:28

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Slavia Praga - mocny południowy sąsiad

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com

Legioniści nie mają już szans na grę w Lidze Mistrzów, jednak wciąż liczą się w walce o Ligę Europy. Legię czeka niełatwa przeprawa, gdyż jej przeciwnikiem w 4. rundzie eliminacyjnej jest nie byle kto, bo Slavia Praga. Kim jest najbliższy rywal Wojskowych? Zapraszamy do lektury.

Historia

Początki Slavii przypadają na rok 1892, kiedy to grupa studentów medycyny założyła klub, aby zwiększyć aktywność fizyczną w kraju. Z początku Slavia posiadała jedynie sekcję kolarską. Już dwa lata później klub został rozwiązany przez policję, która zarzucała rzekome działanie na niekorzyść państwa austriackiego. Klub wznowił działalność rok później, a sekcja piłkarska powstała w 1896 roku. Na pierwsze sukcesy prażan w piłce nożnej nie trzeba było długo czekać. Klub w pierwszym swoim sezonie został wicemistrzem Czech w Austro-Węgrzech, a przez następne sześć sezonów triumfował w lidze. Warto dodać, że druga drużyna Slavii w tym czasie trzykrotnie zajmowała drugie miejsce w lidze. Później do roku 1948 prażanie sięgali po wiele trofeów, jednak to właśnie od 1948 roku Slavia traciła na swojej potędze. W owym roku pełną władzę w Czechosłowacji przejęli komuniści, a nasz najbliższy rywal, kojarzony z inteligencją, nie był wspierany przez władzę. Dopiero w roku 1996 Slavia wróciła na szczyt. W 2006 roku prażan wsparła brytyjska grupa ENIC Group, która wycofała się po pięciu latach, zadłużając klub. W 2015 roku przyszedł nowy sponsor - spółka energetyczna, będąca jednym z większych przedsiębiorstw Chin - CEFC China Energy. Chińczycy spłacili wszystkie długi, a dodatkowo Slavia znacznie podniosła swój poziom sportowy.



Początkowo Slavia nosiła nazwę SK ACOS Praha. Skrót "ACOS" oznaczał Sportovní klub Akademický cyklistický odbor Slavia Praha, co w wolnym tłumaczeniu znaczy Akademicki Klub Sportowy wydział kolarski Slavia. Jak widać, już na samym początku w nazwie klubu widniał napis Slavia. Co on oznacza? Slava to starożytna słowiańska bogini chroniąca uprawy i terytorium. Dodatkowo starożytni Latynosi i uczeni nazywali ją Slavia. Gdyby tego było mało, bogini pojawiła się 1919 roku na pierwszym stukoronowym banknocie Republiki Czechosłowackiej.

Sukcesy

Ciężko nie wspomnieć o sukcesach Slavii, a do roku 1948 było ich bardzo wiele: sześć mistrzostw Czech w Austro-Węgrzech, 13 triumfów w Czechosłowacji, dodatkowo wygrana w Pucharze Mitropa, który ówcześnie był jednym z pierwszych turniejów tak dużej rangi i rywalizowały tam kluby z krajów Europy Środkowej. W 1938 roku prażanie w finale pokonali węgierski Ferencvárosi TC, dzięki czemu mogli świętować międzynarodowy sukces.

"Czerwono-biali" swój dawny błysk odzyskali dopiero w roku 1996. Slavia osiągnęła sukces pierwszy raz od 48 lat, a dodatkowo był to pierwszy triumf w oficjalnej lidze Republiki Czeskiej, gdyż trzy lata wcześniej Czechosłowacja podzieliła się na dwa niezależne państwa. Rok później "Czerwono-biali" zdobyli Puchar Czech, po który również sięgnęli jeszcze dwa lata później. W lidze nie radzili sobie najlepiej, dopiero w 2008 roku świętowali mistrzostwo i podobnie było w następnym sezonie. Miało to związek z wejściem nowego sponsora, o czym pisaliśmy wyżej. Ostatnie lata to już zupełna dominacja "Czerwono-białych", którzy w ostatnich trzech sezonach trzykrotnie zdobywali mistrzostwo kraju oraz dwukrotnie Puchar Czech.

Mistrzostwo Czech (w Austro-Węgrzech): (6x) 1897 (wiosna), 1897 (jesień), 1898, 1899, 1900, 1901 (niedokończone)
Mistrzostwo Czeskiego Związku: (2x) 1913, 1915 (nieuznawane przez większość klubów)
Puchar Czeski: (3x) 1941, 1942, 1945
Puchar Mitropa: (1x) 1938
Mistrzostwo Czechosłowacji: (13x) 1925, 1929, 1930, 1931, 1933, 1934, 1935, 1937, 1940, 1941, 1942, 1943, 1947
Puchar Czechosłowacji: (x3) 1941, 1942, 1945, 1974
Mistrzostwo Czech: (7x) 1996, 2008, 2009, 2017, 2019, 2020, 2021
Puchar Czech: (6x) 1997, 1999, 2002, 2018, 2019, 2021

Sezon 2020/21

W zeszłym sezonie Slavia w lidze nie przegrała żadnego spotkania, co jest nie lada osiągnięciem. "Czerwono-biali" wygrali aż 26 meczów, a zremisowali osiem. Dodajmy, że w tabeli aż o jedenaście punktów wyprzedzili swojego odwiecznego rywala, Spartę Praga. Klub ze stolicy Czech świetnie radził sobie w ofensywie, jak i w defensywie. Prażanie zdobyli aż 85 bramek (2,5 gola na mecz), co było najlepszym wynikiem w lidze. Drugi zespół z największą liczbą zdobytych bramek, czyli Sparta Praga, miał ich o trzy mniej. Dodatkowo Slavia straciła tylko 20 bramek (0,59 gola na mecz). Drugim najlepszym zespołem pod tym względem był Slovan Liberec, który stracił ich o dwanaście więcej.

Slavia w sezonie 2020/21 świetnie radziła sobie w Pucharze Czech, od początku wysoko i pewnie pokonując kolejnych rywali. Najpierw podopieczni trenera Jaroslava Silhavya ograli 4-1 Duklę Praga, a w następnej rundzie aż 10-3 Karlovy Vary. W ćwierćfinale wygrali na wyjeździe z Sigmą Ołomuniec 3-0, a ich półfinałowe starcie ze Spartą Praga zakończyło się takim samym wynikiem. W finale prażanie rywalizowali z FC Viktorią Pilzno, którą pokonali skromnie 1-0. Tym samym Slavia zdobyła dublet. Był to ich szósty Puchar Czech w historii.

Najważniejsze ogniwa

Królem strzelców czeskiej ekstraklasy w sezonie 2020/21 został 24-letni snajper Slavii Jan Kuchta. Strzelił 15 goli, czyli tyle samo co snajper Sparty Praga, Adam Hlozek. Kuchta w zespole ze stolicy Czech występuje od 2013 roku, jednak bardzo często był wypożyczany do innych czeskich drużyn. Dopiero zeszły sezon był dla niego przełomowym. Trzy gole mniej strzelił 44-krotny reprezentant Rumunii Nicolae Stanciu, który w dodatku zanotował również sześć asyst. 28-latek występował wcześniej m.in. w belgijskim Anderlechcie, z którym sięgnął po mistrzostwo kraju czy w Steaule Bukareszt, z którą dwukrotnie triumfował w lidze. Jedenaście goli w zeszłym sezonie strzelił zaledwie 20-letni napastnik Abdallah Sima. Dla Senegalczyka, podobnie jak dla Kuchty, zeszły sezon był przełomowy. Piłkarz został powołany do swojej reprezentacji, a strona transfermakt.com wycenia go aż na 11 milionów euro. Zdaniem tego portalu Sima jest najcenniejszym graczem w szeregach Slavii. Kasper Hamalainen w wywiadzie z nami" podkreślił, że ważnym ogniwem Slavii jest również 28-letni pomocnik Tomas Holes. Wcześniej zawodnik reprezentował wraz z byłym zawodnikiem Legii czeski FK Jablonec. Holes dla reprezentacji Czech rozegrał dwanaście meczów, występował też na ostatnich mistrzostwach Europy. To właśnie podczas starcia w 1/8 finału turnieju strzelił gola i zanotował asystę w wygranym przez Czechów meczu z Holandią.

Aktualny sezon

Slavia Praga nieźle weszła w sezon 2021/22. Na inaugurację ligi zmierzyła się z Fastavem Zlín. Prażanie mieli sporą przewagę nad "Szewcami", ale ostatecznie wygrali zaledwie 1-0. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Jan Kuchta. W drugiej kolejce przeciwstawić się "Czerwono-białym" chciał FK Teplice. Wynik otworzył klub ze stolicy, a dokładniej reprezentant Słowacji Ivan Schranz. "Szklarze" doprowadzili do remisu w 43. minucie, a tuż przed przerwą prowadzenie ponownie dał 27-letni Słowak. Kropkę nad "i" w drugiej połowie postawił Schranz, tym samym zdobywając hat-tricka w tym starciu. W miniony weekend Slavia wygrała na wyjeździe 2-0 z Mladą Bolesław. Wynik otworzył Jan Kuchta, a drugie trafienie dołożył Ivan Schranz, który jak widać fenomenalnie wszedł w ten sezon.

Europejskie Puchary

W obecnym sezonie Slavia rywalizację w europejskich pucharach rozpoczęła od 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Czesi grali z węgierskim Ferencvárosi TC. W pierwszym meczu, pomimo przewagi "Czerwono-białych", ostatecznie lepsi okazali się Węgrzy, którzy na własnym boisku zwyciężyli 2-0. W rewanżu Slavia walczyła i ponownie przeważała, jednak zdołała wygrać tylko 1-0. Mistrz Czech niespodziewanie pożegnał się z Ligą Mistrzów. Jak Slavia prezentowała się w europejskich pucharach w XXI wieku?



W Lidze Mistrzów zadebiutowała w sezonie 2007/08. Czesi w ostatniej rundzie eliminacji wygrali z holenderskim Ajaxem Amsterdam, dzięki czemu wzięli udział w zmaganiach grupowych. "Czerwono-biali" w grupie rywalizowali z rumuńską Steauą Bukareszt, hiszpańską Sevillą FC oraz angielskim Arsenalem FC. Zajęli trzecie miejsce, a następnie w Pucharze UEFA nieznacznie przegrali z Tottenhamem. Ponownie do najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie udało się im awansować w sezonie 2019/20. Slavia trafiła wówczas na jeszcze trudniejszych oponentów, żeby nie powiedzieć, że wylądowała w grupie śmierci. Losowanie bardzo rozśmieszyło przedstawicieli czeskiej ekipy, co możecie zobaczyć na filmie niżej. Przeciwnikami mistrza Czech był włoski Inter, niemiecka Borussia Dortmund oraz hiszpańska Barcelona. Slavia pomimo rywalizacji z takimi gigantami zaprezentowała się nie najgorzej, gdyż zremisowała z Interem i Barceloną, a resztę spotkań przegrała raczej nieznacznie.



Największym osiągnięciem Slavii w europejskich pucharach jest dwukrotny awans do 1/4 finału Ligi Europy. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w sezonie 2018/19, kiedy to na drodze awansu do Ligi Mistrzów klubowi ze stolicy Czech stanęło Dinamo Kijów. "Czerwono-biali" z grupy w Lidze Europy wyszli z drugiego miejsca, przegrywając jedynie z francuskim Girondins Bordeaux (0-2) oraz rosyjskim Zenitem Sankt Petersburg (0-1). W 1/16 finału Slavia wygrała w dwumeczu 4-1 z belgijskim KRC Genk, a w ćwierćfinale odprawiła po dogrywce hiszpańską Sevillę (6-5). Ich katem okazała się angielskia Chelsea FC, która wygrała całe rozgrywki. Drugi raz tak daleko zaszli sezon temu, kiedy to ponownie Liga Mistrzów okazała się za dużym wyzwaniem. Slavia w grupie w Lidze Europy ponownie zajęła drugie miejsce w grupie, tym razem przegrywając z niemieckim Bayerem Leverkusen (0-4) oraz izraelskim Hapoelem Beer Szewa (1-3). W fazie pucharowej była lepsza od angielskiego Leicester City 2-0 i szkockich Rangersów 3-1. W 1/4 finału Slavia aż 1-5 poległa w dwumeczu z Arsenalem FC.

Legia a czeskie kluby

Legioniści ze Slavią mierzyli się w 1977 roku. Wówczas obie ekipy spotkały się w grupie Pucharu Intertoto. Legia dwukrotnie zremisowała z czeską ekipą: najpierw w Pradze 1-1, a w Warszawie 2-2. Ostatecznie to "Czerwono-biali" wyszli z pierwszego miejsca w grupie, a legioniści sklasyfikowali się tuż za ich plecami.

W pucharach Legia kilkakrotnie mierzyła się z naszymi południowymi sąsiadami. W roku 1974 warszawiacy rywalizowali w Pucharze Intertoto, a ich grupowym rywalem był Baník Ostrawa. W obu meczach padł remis 1-1. Banik zajął pierwsze miejsce w grupie, a Legia musiała pocieszyć się drugą lokatą. Dwanaście lat później grupowym przeciwnikiem warszawiaków w Pucharze Intertoto była Sigma Ołomuniec. Legia najpierw nie pozostawiła suchej nitki na swoim rywalu, zwyciężając 5-0, jednak w rewanżu do Czesi wygrali 3-0. Sigma wyszła z pierwszego miejsca, za to legioniści sklasyfikowali się na trzeciej pozycji. Przez następne 35 lat Legia nie rywalizowała z żadną drużyną z Czech.

Bilans: 1 wygrane, 4 remisy, 1 przegrane


1974 Legia 1-1 Banik Ostrawa
1974 Banik Ostrawa 1-1 Legia
1977 Legia 2-2 Slavia Praga
1977 Slavia Praga 1-1 Legia
1986 Legia 5-0 Sigma Ołomuniec
1986 Sigma Ołomuniec 3-0 Legia


SLAVIA - LEGIA
{BUK=1:1.62} {BUK=X:3.90} {BUK=2:6.00}

{sonda:290}



Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!