Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając "ROZUMIEM" lub ✔, wyrażasz zgodę na stosowanie cookies i innych technologii. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.    ROZUMIEM
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej

Wtorek, 31 stycznia 2023 r. godz. 15:30

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Biblioteka legionisty: Historia polskich zapasów 1922-2012 (238)

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Przed dziesięciu laty Polski Związek Zapaśniczy przygotował książkową publikację z okazji 90-lecia zapasów w naszym kraju. Jako że zawodnicy Legii Warszawa przez wiele lat stanowili ścisłą zapaśniczą czołówkę w kraju, a także osiągali mnóstwo międzynarodowych sukcesów, w środku znajdziemy informacje, które mogą zaciekawić fanów naszego klubu.

We wstępie autorzy przedstawili historię zapasów na świecie oraz ich początki w naszym kraju. Dokładniej poznajemy osoby, które miały największy wpływ na rozwój tego sportu w Polsce.

Sporą część publikacji zajmują listy, informacje nt. polskich medalistów i uczestników Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw Polski. Wśród medalistów IO znajdziemy m.in. Henryka Szlązaka i Zbigniewa Szajewskiego z Legii, którzy na IO w 1936 roku w Berlinie zajęli miejsce siódme w swoich kategoriach wagowych (odpowiednio 61 i 66 kg). Ostatnimi zapaśniczymi medalistami igrzysk olimpijskich z Legii są Włodzimierz Zawadzki (złoto), Andrzej Wroński (złoto) i Jacek Fafiński (srebro), którzy medale wywalczyli w 1996 roku w Atlancie. Autorzy przytaczają również nazwiska wszystkich medalistów mistrzostw świata, wśród nich Adam Ostrowski z Legii (który w 1975 roku w Mińsku zdobył brąz w kat. -82kg), Andrzej Malina (złoto w 1986), Andrzej Wroński (brąz w 1993, 97, srebro w 1999, złoto w 1994) i Włodzimierz Zawadzki (brąz w 1994, 97, srebro w 1995, 2002).

W liczącej ponad 300 stron publikacji znajdujemy również wymienionych polskich medalistów mistrzostw Europy w różnych kategoriach wiekowych, a także medalistów mistrzostw Polski - wszystkich po kolei (do 2011 włącznie), z podziałem na kategorie wagowe. Ostatnich kilkadziesiąt stron zajmują biogramy najlepszych polskich zapaśników w historii, z których wielu reprezentowało barwy Legii Warszawa. W nich znajdziemy nie tylko informacje nt. daty urodzenia danego zapaśnika i jego największych sukcesów, ale również informacje o skończonej szkole czy trenerach, którzy go prowadzili.

Tytuł: Historia polskich zapasów 1922-2012
Autor: Andrzej Głaz, Jerzy Lipski, Jan Żurawski, Jerzy Chełmecki, Janusz Tracewski
Wydawnictwo: Estrella
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 345

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.




Komentarze: (0)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!