Kraków - Środa, 20 grudnia 2023, godz. 19:00
2 (1)
    0 (0)

Sędzia: Karol Arys
    Widzów: 8093

18:10 - Witamy ze stadion im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie! Nadszedł dzień dzisiejszy, ostatni mecz Legii w 2023 roku, następny dopiero za prawie dwa miesiące. Miejmy nadzieję, że dziś dostarczone zostanie nam mnóstwo emocji, które wystarczą na przetrzymanie takiej ilości czasu bez Legii Warszawa.
    18:15 - W składzie "Wojskowych" parę zmian podług niedzielnego spotkania z krakowiakami. W miejsce pauzującego za kartki Bartosza Slisza, w środku pola zagra dziś Juergen Elitim. Zmagającego się z urazem Pawła Wszołka zastąpi Yuri Ribeiro, który świętuje dziś jubileusz - 50. ligowy mecz w barwach Legii. Oprócz Slisza, wobec pauzy za kartki, w Krakowie zabraknie dziś również Blaza Kramera.
    18:16 - Nie tylko Yuri Ribeiro obchodzi dziś swój jubileusz. 50. mecz w Legii rozegra Jurgen Celhaka, który trafił do Warszawy latem 2021 roku.
    18:20 - Legioniści odrabiają dziś ligowe zaległości, ponieważ pierwotnie dzisiejsze spotkanie 2. kolejki miało zostać rozegrane w lipcu. Przełożono je na prośbę "Wojskowych", którzy rywalizowali wtedy w eliminacjach do europejskich pucharów. Jeżeli gracze Legii dziś zwyciężą mają szansę wskoczyć na podium w tabeli z sześcioma punktami straty do lidera. Mimo wymęczenia tą rundą, warto wykorzystać taką okazję na poprawienie swojej sytuacji.
    18:25 - Obie ekipy rywalizowały ze sobą 88 razy, a Legia górą w tych starciach była 49 razy. Krakowianie zwyciężali 20-krotnie, a 19-krotnie padał remis. Bilans bramkowy to 148 - 97 na korzyść piłkarzy z "eLką" na piersi. Nie da się jednak ukryć, że stadion przy ulicy Józefa Kałuży to niewygodny teren dla Legii. Ostatnie dziesięć rywalizacji Legii z Cracovią na wyjeździe zwycięstwem przyjezdnych kończyło się pięciokrotnie. Niedawne dwa spotkania to wygrane krakowian. Bolesna była potyczka w zeszłym sezonie, gdy podopieczni trenera Zielińskiego pokonali warszawiaków aż 3-0.
    18:28 - Ostatni mecz między Legią, a Cracovią wszyscy doskonale pamiętamy, ponieważ odbył się trzy dni temu. Legioniści dość pewnie zwyciężyli 2-0 po bramkach Patryka Kuna i Blaza Kramera, ale nie można nazwać tego spotkania widowiskiem. Liczymy dziś na powtórkę dobrego wyniku, choć spodziewamy się zdecydowanie cięższego starcia, również przez ciężkie warunki panujące na murawie stadionu.
    18:32 - W niedzielę, po zakończeniu meczu Legia - Cracovia, polskie media obiegła informacja o śmierci prezesa krakowskiego zespołu, Janusza Filipiaka. Przed dzisiejszym spotkaniem odbędzie się więc minuta ciszy, a krakowscy piłkarze zagrają z czarnymi opaskami na ramionach. - Najlepszym sposobem na uhonorowanie śp. prof. Janusza Filipiaka byłoby zwycięstwo z Legią po dobrym widowisku (...) myślę, że Pan Profesor chciałby, żebyśmy zagrali, w dobrym stylu i punktując na koniec rundy - mówił przed meczem trener Cracovii, Jacek Zieliński.
    18:33 - Na murawie od kilku chwil trwa rozgrzewka obu drużyn. Trybuny, jak na razie, świecą pustkami.
    18:40 - Dla krakowskiego klubu dzisiejszy mecz jest ważny nie tylko z powodu chęci upamiętnienia śp. Profesora Filipiaka. Cracovia zajmuje obecnie 16 miejsce w tabeli, czyli w strefie spadkowej, a ostatnie zwycięstwo odniosła we wrześniu. Zdobycie choćby punktu w dzisiejszym spotkaniu pozwoli krakowianom spędzić przerwę zimową poza strefą spadkową.
    18:43 - Piłkarze opuszczają powoli murawę i udają się na ostatnie przygotowania do szatni. Do rozpoczęcia ostatniego meczu w 2023 roku pozostał trochę ponad kwadrans.
    18:50 - Złą prognozą przed dzisiejszym meczem jest też to, że legioniści po raz ostatni wygrali w ostatnim meczu w 2018 roku. Wtedy legioniści pokonali w Sosnowcu Zagłębie 3-2. W późniejszych latach przytrafiły się porażki z Zagłębiem Lubin, Stalą Mielec oraz Radomiakiem Radom i remis z wrocławskim Śląskiem.
    18:57 - Ruszyli! Piłkarze wychodzą z tunelu i już zaraz zaczynamy.
    18:59 - Losowanie stron, zaraz minuta ciszy i będziemy zaczynać.
    19:02 - Piękne słowa pożegnania i minuta ciszy już za nami. Piłkarze ustawiają się na murawie.

1' - Od środka legioniści, którzy grają dziś na zielono. Cracovia w klasycznych biało-czerwonych pasach.
    2' - Legioniści w posiadaniu piłki na własnej połowie przyciskani wysokim pressingiem.
    3' - Starcie Makucha z Kaupadim, Francuz trafił napastnika dłonią w twarz.
    3' - Ależ było groźnie! Dośrodkowanie na dalszy słupek Legii, Glik uderza wślizgiem, ale tylko w boczną siatkę. Obrońca był jednak na pozycji spalonej.
    5' - Kolejny pojedynek Makucha z Kapuadim, tym razem wygrywa go obrońca Legii.
    5' - Legia wychodzi z kontrą, faulowany jest Gual, ale sędzia daje przywilej korzyści, Muci jednak szybko traci.
    5' - Atanasov chciał wykorzystać wysokie ustawienie Tobiasza i uderzył z bardzo dużej odległości, ale zdecydowanie przestrzelił.
    6' - Elitim w kierunku Guala na pole karne, ale zagrywa za plecy i piłkę odbierają defensorzy.
    7' - Kallman wyprowadza kontratak, Kakabadze próbuje centrować na pole karne, lecz dobrze blokuje te zagranie Ribeiro.
    8' - Żółta kartka: Otar Kakabadze (Cracovia)
    8' - Kakabadze traci piłkę, Josue podaje prostopadle do Muciego, a Gruzin nieprzepisowo go powstrzymuje.
    9' - Pankov z autu próbuje przytomnie zagrać na pole karne do Guala, lecz dobrze reagują obrońcy.
    10' - Elitim próbuje rozciągnąć grę na lewą stronę, ale zdecydowanie za mocno. Od bramki Cracovia.
    10' - Josue zewnętrzną częścią stopy do Guala, dobra reakcja Glika.
    11' - Ribeiro biegnie lewą stroną, ale zostaje łatwo powstrzymany.
    12' - Świetnie uruchomiony został Kun na prawej stronie, wahadłowy centruje na pole karne, ale świetnie reagują defensorzy.
    13' - Cracovia atakuje prawą stroną, przedziera się na pole karne Kallman, zgrywa w głąb, na rzut rożny wybija Pankov.
    14' - Zbyt niskie dośrodkowanie Atanasova wybija Kun. Cracovia jednak dalej w posiadaniu.
    14' - Szybkie podanie do Atanasova, ten pokonuje Pankova, który jeszcze go fauluje około 20. metrów od bramki Legii. Może być groźnie.
    15' - Atanasov uderza prosto w środek muru. Jeszcze poprawka z woleja... również w mur.
    16' - Knap wrzuca bezpośrednio w pole karne z autu, jeden z napastników przeciął piłkę głową, ale dobrze wybija Ribeiro.
    16' - Kakabadze drybluje i wbiega w pole karne, ale łatwo traci piłkę. Jeszcze podanie do Knapa na pole karne... spalony.
    17' - Cracovia teraz zdecydowanie przeważa, pod polem karnym Legii robi się co raz groźniej.
    18' - Augustyniak zagrywa górą do Kuna, wahadłowy jednak nie zdołał opanować piłki, gdyż przewrócił się.
    18' - Gual w polu karny, ominął Glika, składa się do strzału... uderzenie zablokowane, będzie korner.
    19' - Josue centruje, ale do piłki pierwszy dopada Glik, którego fauluje jeszcze Augustyniak.
    20' - Daleki wrzut z autu na pole karne Legii wybite, jeszcze uderza Atanasov, jednak strzał blokują defensorzy.
    21' - Grad oklasków na stadionie, w 19. minucie kibice dziękują zmarłemu Profesorowi Filipiakowi za 19. lat rządzenia klubem.
    22' - Legia wychodzi z kontrą, Ribeiro w ataku wpada w Glika i piłka będzie dla gospodarzy.
    22' - Zagranie na pole karne Legii, Ribeiro nie potrafi wybić piłki, zagranie w głąb wybija Augustyniak.
    24' - Prostopadłe zagranie na prawe skrzydło gospodarzy, walka Ribeiro z Kallmanem, Portugalczyk faulowany przez Fina.
    24' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
    25' - GOL! Cracovia
    26' - Strzelec gola: Benjamin Källman (Cracovia)!
    27' - Ależ uderzenie fińskiego napastnika. Kallman najpierw wygrał pojedynek z Augustyniakiem, pomknął w kierunku pola karnego i zdecydował się na uderzenie z około 25. metra. Lekko wysunięty Tobiasz nie miał najmniejszych szans przy takim uderzeniu.
    27' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
    28' - Josue zagrywa w pole karne z rzutu wolnego, ale wybijają obrońcy. Elitim przejmuje piłkę i jest faulowany na prawej stronie boiska.
    29' - Josue znów centruje, ale zdecydowanie zbyt głęboko i łatwo łapie Madejski.
    29' - Kibice Legii nie weszli jeszcze na stadion.
    29' - Madejski przyciśnięty, wybija piłkę za linie boczną.
    30' - Josue faulowany przy prawej stronie boiska, dość daleko od pola karnego.
    31' - Rozegranie na krótko, Josue ostatecznie decyduje się na dośrodkowanie, ale zdecydowanie je przeciągnął i piłka wychodzi za linie końcową.
    32' - Josue centruje z prawej strony, ale znów za głęboko i piłka wpada w ręce Madejskiego.
    32' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
    33' - Josue góra do Muciego, Albańczyk wbiega w pole karne, ale przy podwojonym kryciu traci piłkę. Szybko odbiera jednak Josue, znów zagrywa do Muciego, który jest faulowany.
    34' - Josue na bliższy słupek, ale dobrze wybijają obrońcy. Gual uderza sprzed pola karnego... będzie rzut rożny.
    34' - Piłkarze Legii sugerują zagranie ręką, ale o takim nie ma mowy.
    35' - Josue w kierunku Augustyniaka, ale dobrze reagują obrońcy.
    35' - Kun biegnie prawą stroną, zagrywa w głąb pola karnego, ale jeden z defensorów nabija Ribeiro. Od bramki gospodarze.
    36' - Makuch przed polem karnym Legii, próbuje strzelać, ale fatalnie skiksował.
    37' - Pankov rozpędza się na prawej stronie, nieprzepisowo powstrzymuje go Oshima.
    37' - Rozegranie na krótko, Josue świetnie centruje na głowę Pankova... Serb minimalnie nad poprzeczką.
    38' - Rozkręcają się legioniści, są co raz groźniejsi w swoich atakach.
    38' - Kun podaje prostopadle do Guala na pole karne, Hiszpan nabija jednego z rywali i sugeruje zagranie ręką.
    39' - Zagranie ręką wydawało się ewidentne, ale sędzia nakazuje grać dalej.
    40' - Podanie do Madejskiego, bramkarz Cracovii gra już na czas...
    41' - Dośrodkowanie na pole karne Legii, spokojnie łapie Tobiasz.
    41' - Żółta kartka: Marc Gual (Legia)
    42' - Długie zagranie do Guala, ten w rywalizacji z Hoskonenem fauluje rywala.
    42' - Hiszpan mocno poddenerwowany ostatnimi wydarzeniami, kłóci się na boisku.
    43' - Zagranie Ghity na pole karne, świetnie powstrzymał Makucha Augustyniak.
    44' - Legioniści na połowie rywala, cała Cracovia cofnięta na własną połowę, a może i nawet pole karne.
    45' - Pankov zagrywa do Celhaki, ale Albańczyk traci w zbyt prosty sposób i jeszcze fauluje.
    46' - Josue centruje na pole karne, ale zdecydowanie za mocno. Cracovia wychodzi z kontrą, którą nieprzepisowo powstrzymuje Pankov
    46' - Żółta kartka: Radovan Pankov (Legia)
    46' - Minuta doliczona do pierwszej części spotkania.
    47' - Elitim łatwo traci na własnej połowie, ogromne zamieszanie w szeregach Legii, które mógł wykorzystać Oshima, ale ostatecznie nie udało mu się to.
    47' - Koniec pierwszej połowy

Po pierwszej połowie w Krakowie Legia przegrywa z Cracovią 0-1. Widać zdecydowane zmęczenie sezonem w szeregach legionistów, którzy zaczęli się starać dopiero po stracie gola i tak z marnym skutkiem. Miejmy nadzieję, że "Wojskowi" w drugiej części zaczną grać swoją piłkę i powalczą jeszcze o punkty.

46' - Zaczynamy drugą część, obie ekipy bez zmian.
    48' - Legioniści w posiadaniu piłki, powoli przesuwają się do przodu.
    49' - Josue wysoko w stronę Ribeiro, Portugalczyk na pozycji spalonej.
    50' - Podanie z prawej strony na pole karne Legii, Oshima wyprzedził jednego z obrońców, ale nie zdołał przeciąć piłki. Jeszcze nieudolnie wybija Augustyniak, uderza Makuch... słupek!
    50' - Kallman mija Augustyniaka, wbiega w pole karne, ale błędy naprawia dobrą interwencją Pankov.
    51' - Knap nieustępliwie na prawej flance, ale ostatecznie fauluje.
    52' - Kolejny faul zawodnika Cracovii, tym razem Oshima ostro potraktował Kuna.
    53' - Fenomenalne podanie Josue górą na pole karne do Guala, Hiszpan uderza z pierwszej piłki obok bramkarza, ale również obok bramki. Najlepsza sytuacja Legii w tym spotkaniu.
    54' - Świetny odbiór Augustyniaka w środku pola, Elitim na lewej flance centruje, ale blokują to obrońcy.
    54' - Tym razem Josue dośrodkowuje z lewej strony, dobrze wybija piłkę Glik.
    54' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
    54' - Kallman w kolejnym pojedynku z Augustyniakiem. Tym razem świetnie poradził sobie z napastnikiem defensor.
    56' - Legia w ataku pozycyjnym na połowie rywala, Kapuadi rozgrywa piłkę, ale gubi się i traci.
    56' - Celhaka odbiera szybko piłkę, zagrywa w kierunku Josue, ale nie porozumieli się.
    56' - Oshima mknie prawą stroną, dobrze powstrzymał go Pankov.
    57' - fot. Woytek / Legionisci.com
    58' - GOL! Cracovia
    58' - Strzelec gola: Benjamin Källman (Cracovia)!
    59' - Strata Legii na połowie Cracovii, świetnie wyprowadził piłkę Kakabadze, który zagrał do Knapa. Pomocnik z pierwszej piłki podał prostopadle do Kallmana za spóźnioną w powrocie linie obrony, a napastnik w sytuacji sam na sam z zimną krwią pokonał Tobiasza.
    60' - Zmiana Legia: Jurgen Celhaka Bartosz Kapustka
    60' - Zmiana Legia: Steve Kapuadi Gil Dias
    60' - Znów Kallman rozpędza się na połowie Legii, poradził sobie z Augustyniakiem, ale przyciśnięty przez Pankova zagrywa piłkę ręką.
    61' - Dośrodkowanie Josue ze stałego fragmentu gry wybite przez obrońców. Jeszcze Gual centruje z prawego skrzydła... zdecydowanie za mocno.
    62' - Kun wygrywa przebitkę z Kakabadze i jest faulowany w środku pola.
    63' - Pankov świetnie mija dwóch rywali w środku pola, oddaje piłkę Muciemu, ale Albańczyk prosto traci.
    64' - Josue centruje w kierunku Muciego, piłkę podbija jeden z defensorów i ostatecznie wybija za pole karne Glik.
    66' - Elitim zagrywa ze środka górą na pole karne, ale żaden z legionistów nie doszedł do tej piłki. Dalekie wybicie defensorów w kierunku Kallmana, napastnik jest na pozycji spalonej.
    66' - Kun zagrywa do Guala na pole karne, odbitą od napastnika piłkę zabiera Muci, który jest na pozycji spalonej.
    67' - Ribeiro w pojedynku z Kallmanem na prawym skrzydle fauluje Fina.
    67' - Zmiana Legia: Marc Gual Maciej Rosołek
    67' - Zmiana Legia: Ernest Muci Igor Strzałek
    68' - Dośrodkowanie Atanasova wybijają defensorzy. Jeszcze Kakabadze uderza... skiksował, ale będzie korner.
    69' - Knap na bliższy słupek, wybija piłkę Kun. Szansa na powtórkę.
    69' - Nieco inne rozegranie, piłka zagrana w pole karne, ogromne zamieszanie... wybija ostatecznie Augustyniak.
    69' - Kun wyprowadza kontrę lewą stroną, fauluje go Kallman.
    70' - Dias na prawej flance zablokowany. Rzut rożny dla Legii.
    71' - Josue centruje, piłka mija obrońców i odbija się od Augustyniaka. Obrońca ma jeszcze jedną szansę na uderzenie... zdecydowanie bez pomysłu i obok bramki.
    72' - Strata Oshimy na własnej połowie, Kapustka mknie do linii prawą flanką i nabija rywala. Będzie korner.
    72' - Stały fragment rozegrany na krótko, dośrodkowanie wybite. Jeszcze Pankov zagrywa głową... spalony.
    73' - Zmiana Legia: Patryk Kun Makana Baku
    74' - Trener Runjaić chce ratować wynik Makaną Baku, który ostatni raz wyszedł na boisko... w październiku!
    74' - Rzut wolny dla Legii około 25. metrów od bramki.
    75' - Josue uderza w mur, ale piłka trafia do Elitima, Kolumbijczyk sam na sam z golkiperem trafia prosto w niego. Jeszcze do piłki dopada Rosołek, strzela na pustą bramkę... słupek!
    75' - Czy legioniści zdobędą dziś gola, skoro nie umieją wykorzystać tak dobrej okazji?
    76' - Elitim mknie środkiem pola i jest faulowany około 30. metrów od bramki Cracovii.
    77' - Szybkie zagranie na krótko do Elitima, ale sędzia przerywa grę. Gramy na gwizdek.
    78' - Druga próba, tym razem miękkie zagranie na pole karne przeciągnięte. Od bramki Madejski.
    79' - Baku drybluje na prawej flance, centruje, ale wybija piłkę Skovgaard.
    79' - Josue przed polem karnym składa się do strzału na linii pola karnego... zdecydowanie nad poprzeczką.
    80' - Baku do Kapustki na prawym skrzydle, pomocnik zagrywa na pole karne. Będzie korner.
    81' - Szybkie rozegranie na krótko, ale równie szybka strata.
    81' - Pankov odbiera, świetnie centruje na pole karne, prosto na głowę Ribeiro... strzał nad bramką, to powinien być gol!
    83' - Ribeiro centruje z głębi pola na pole karne, Ghita wybija na rzut rożny.
    83' - Coraz szybsze rozegranie na krótko, Elitim wbiega w pole karne i podaje do Rosołka, napastnik uderza z półobrotu prosto w obrońcę.
    84' - Strzałek w łatwy sposób traci piłkę, Makuch mknie w pole karne Legii... blokuje centrę Strzałek. Pomocnik naprawił swój błąd, ale będzie rzut rożny.
    85' - Knap zagrywa na bliższy słupek, podbija piłkę Kallman, ale wybijają legioniści.
    85' - Szybka strata Josue, Knap na prawej stronie faulowany przez kapitana.
    86' - Atanasov na bliższy słupek, pewnie wybija Baku. Traci po raz kolejny piłkę Strzałek, ogromne zamieszanie... na aut wybijają legioniści.
    87' - Knap wrzuca daleko na pole karne Legii, Strzałek, który wybijał piłkę został sfaulowany przez Glika.
    87' - fot. Wpytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
    87' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
    88' - Kapustka podaje na prawe skrzydło do Baku, ale niecelnie. Skovgaard wychodzi z piłką, a pomocnik agresywnie w niego wpada.
    88' - Żółtą kartką ukarany został jeden z członków sztabu Cracovii.
    88' - Dias biegnie lewą stroną, świetnie, wślizgiem powstrzymał go Makuch.
    89' - Żółta kartka: Patryk Makuch (Cracovia)
    89' - Josue górą w kierunku Diasa, dobrze powtrzymał go Kakabadze.
    90' - Makuch próbuje podać prostopadle na lewą stronę pola karnego, świetnie zatrzymał tę akcję Baku. Jeszcze Makuch uderza sprzed pola karnego... prosto w obrońcę.
    90' - Strzałek uderza z dystansu w Hoskonena. Jeszcze do uderzenia zbiera się Kapustka... leciutko i zdecydowanie obok bramki.
    91' - Ribeiro zagrywa na pole karne, Rosołek zgrywa głową, ale nie ma tam żadnego z legionistów.
    91' - Cztery minuty doliczone do drugiej połowy.
    92' - Knap wyprowadza piłkę na własnej połowie, z impetem fauluje go Dias.
    93' - Cracovia w posiadaniu piłki, nie spieszy się z wyprowadzeniem akcji.
    93' - Makuch w narożniku boiska, wydawało się, że faulował go Dias, ale napastnik wcześniej wyszedł z piłką za linie końcową.
    94' - Oshima na prawej flance, podanie do Makucha... pozycja spalona.
    95' - Żółta kartka: Josue (Legia)
    95' - Koniec meczu!

Legia Warszawa wciąż nie może przerwać złej passy i tradycyjnie na koniec roku przegrywa mecz. Tym razem z Cracovią 0-2. "Wojskowi" nie wykorzystali szansy, by wskoczyć na podium i zmniejszyć dystans do lidera, krakowianie natomiast dzięki temu wynikowi zimę spędzą poza strefą spadkową. Legia kończy rok w fatalnym stylu, na 5. miejscu w tabeli z 9 punktami straty do lidera. Legioniści udadzą się teraz na urlopy, a potem czeka ich zgrupowanie w Turcji. Następny mecz dopiero w lutym!
    Dziękujemy za śledzenie naszej relacji tekstowej. Po więcej materiałów z ostatniego meczu w 2023 roku zapraszamy na legionisci.com.